Zdroj:  Bigstock.com
Inštalácia fotovoltických panelov je práca profesionálov. Pre bezpečné a správne zapojenie fotovoltiky je potrebné poznať rôzne typy zapojenia a dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Fotovoltikaa jejinštalácia by mala byť zverená odborníkom. VSE vám pomôže so všetkým – od výberu a podania žiadosti po montáž a pripojenie do siete. Súčasťou našich služieb je ajvirtuálna batéria pre fotovoltické panely, ktorá uchováva prebytočnú elektrinu na neskoršie použitie.

Hoci sa svojpomocné zapojenie fotovoltiky neodporúča, ak si chcete o procese zistiť potrebné informácie, tento článok vám pomôže.

zapojenie fotovoltiky
Zdroj:  Bigstock.com

Základné pojmy, ktoré by ste mali poznať pri zapájaní fotovoltiky

Fotovoltika a fotovoltický panel

Fotovoltika označujecelý systém premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu, vrátane komponentov, ako sú panely a batérie. Fotovoltický panel je zložený z mnohých fotovoltických článkov, ktoré sú schopné premieňať slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Panely bývajú umiestnené na strechy, steny alebo na zem. Hoci súfotovoltické panelyniekedy zamieňané so solárnymi panelmi, solárny panel je zastrešujúci termín zahŕňajúci fotovoltické aj solárne termálne panely.

Elektrické napätie a elektrický prúd

Elektrickénapätie je sila, ktorá spôsobuje prúdenie elektrónovalebo iných nábojov (elektrický prúd). Vyjadruje rozdiel potenciálnej energie medzi dvoma rôznymi bodmi v obvode. Elektrické napätie sa označuje značkou U a základnou jednotkou je volt (V).

Elektrický prúd je množstvo elektrických nábojov prechádzajúcich určitým miestom za jednotku času. Označuje sa značkou I a základnou jednotkou je ampér (A).

Typy zapojenia fotovoltiky

Fotovoltické panely je možné zapojiť do série, paralelne alebo sériovo-paralelne. Prepájanie panelov sa nazýva aj stringovanie a výsledná štruktúra sa označuje ako string.Montáž fotovoltikyby ste vždy mali nechať v rukách odborníkov.

Zapojenie fotovoltických panelov do série

Fotovoltické panely majú kladné a záporné póly. Do série ich zapojíte tak, žepripojíte kladný pól jedného panelu k zápornému pólu druhého panelu. Pri sériovom zapojení panelov sa každý ďalší panel pridáva k celkovému napätiu (V) reťazca, ale prúd (I) v reťazci zostáva rovnaký. Nevýhodou zapojenia fotovoltiky do série je, že prúd ma vždy takú hodnotu, akú má najslabší panel. V prípade, že na jeden z panelov nesvieti slnko a je zatienený, celkový výkon (W) je oveľa nižší. V praxi má však väčšina panelov obtokové diódy, ktoré umožňujú prúdenie okolo zatieneného panelu.

Zapojenie fotovoltických panelov paralelne

Pri tomto type zapojenia je potrebnéprepojiť navzájom kladné póly panelov a záporné póly so zápornými. Takýmto spôsobom je možné zapojiť iba fotovoltické panely s rovnakým napätím. Pri paralelnom zapojení panelov každý ďalší panel zvyšuje prúd obvodu, avšak napätie zostáva rovnaké – zodpovedá napätiu každého panelu. Pri zapojení fotovoltických panelov paralelne sa teda výkon celého stringu neznižuje, ani keď je jeden z panelov zatienený.

Zapojenie fotovoltických panelov sériovo-paralelne

Toto zapojenie fotovoltiky je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov zapojenia. Fotovoltické panely sa najprv zapoja do série a potom sadva sériovo zapojené stringy pripoja paralelne. Z toho vyplýva, že takýto typ zapojenia je vhodný najmä pre väčšie inštalácie, ako jefotovoltika pre firmy– napr. hotely, priemyselné budovy, školy, nemocnice či výrobné haly. Výnimkou však nemusí byť anifotovoltika pre rodinný dom– vo všeobecnosti sa zapojenie panelov sériovo-paralelne používa pre viac ako 5 panelov.

zapojenie fotovoltaických panelov
Zdroj: Bigstock.com

Ako zapojiť fotovoltiku svojpomocne? 5 rád a tipov, aby ste predišli úrazu

Neodborná montáž fotovoltikymôže viesť k rôznym problémom, vrátane chýbajúcich povolení, poškodenia budovy a vážnych zranení. Najlepšie je najať si odborníka, ako je VSE.

Pri zapájaní fotovoltiky je potrebné riadiť sa týmito radami a tipmi:
  1. Dôkladne plánujte– bude potrebnévybaviť povolenia, pripraviť strechu alebo miesto, kam budú panely položené, a naplánovať umiestnenie káblov a pripojenia.
  2. Nezabúdajte na bezpečnosť– noste ochranné rukavice, okuliare, obuv, pred začatím práce vypnite elektrický prúd, zabezpečte si stabilné rebríky a plošiny, správne náradie, skontrolujte káble a správne uzemnenie systému.
  3. Dajte si pozor na poveternostné podmienky– fotovoltické panely a celá konštrukcia by mali byť odolné voči poveternostným podmienkam. Rovnako inštalácia by ideálne mala prebiehať za dobrého počasia.
  4. Nepracujte sami– ako už bolo spomenuté, najlepšie je prácu nechať v rukách profesionála. Ten dokáže vykonať aj správnu kontrolu pred spustením. V každom prípade by prácu nemal vykonávať iba jeden človek – mať pri sebe niekoho, kto vás istí, pomôže a v prípade potreby privolá pomoc, je dôležité. 
  5. Systém pravidelne udržujte– pravidelná kontrola panelov a káblov, ako aj ichčistenie a údržba, sú dôležité pre správny a efektívny chod vašej fotovoltiky.
zapojená fotovoltika na streche domu
Zdroj: Bigstock.com

Návratnosť fotovoltiky: Oplatí sa fotovoltika?

To, či safotovoltika oplatíje subjektívne. Ak očakávate rýchly návrat financií, nechcete či nemôžete investovať alebo fotovoltikou chcete úplne nahradiť ostatné zdroje energie, nemusí pre vás byť vhodná.

Dlhodobé výhody fotovoltiky však prevyšujú počiatočnú investíciu. Vďaka zapojeniu fotovoltických panelovmôžete znížiť alebo až úplne eliminovať svoje náklady na elektrinu. Fotovoltika je okrem toho aj ekologická, má dlhú životnosť, široké možnosti použitia a na Slovensku na ňu dokonca môžete dostať aj dotáciu.