Letá sú na Slovensku čoraz teplejšie a intenzívnejšie. Tropické dni, kedy teplota vystúpi nad 30°C , z roka na rok pribúdajú a trápia nás čoraz viac. Teplota v interiéroch a najmä v bytoch stúpa priamo úmerne s teplotou vonkajšieho prostredia.  

 

Ako si vybrať klimatizáciu?  

Výber správnej klimatizačnej jednotky do bytu závisí od viacerých kritérií. Prvou otázkou, ktorú by si mal klásť každý, kto si plánuje kúpiť  klimatizáciu do bytu, je: Koľko miestností chcem chladiť?

Na základe odpovede si zákazník vyberá z riešení pre jednu miestnosť tzv. single split, alebo riešenie pre viacero miestností tzv. multisplit. Poprípade môže byť multisplit nahradený viacerými singlesplitmi. 

Veľmi dôležité je určiť správny výkon klimatizácie tak, aby nám stíhala chladiť miestnosť aj v tých najväčších horúčavách. Pri výbere správnej klimatizácie do bytu by si mal nechať zákazník poradiť odborníkom, ktorý mu poskytne rady nielen ohľadom výkonu klimatizácie, ale aj výberu správneho riešenia. 

 

Kam umiestniť klimatizáciu do bytu?  

Pri klimatizácii do bytu platia pravidlá bytových spoločenstiev/družstiev pre umiestňovanie vonkajších jednotiek klimatizácií. Najjednoduchšie je umiestnenie klimatizácie na balkón, terasu či lodžiu prislúchajúcu k bytu.  

Pokiaľ to nie je možné, umiestnenie vonkajšej jednotky na fasádu sa riadi stanovami správcu bytov, kde by mali byť uvedené pravidlá pre umiestnenie vonkajšej jednotky. Pokiaľ sa takéto pravidlá nenachádzajú v stanovách, je na montáž vonkajšej jednotky na fasádu potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov v bytovom dome.  

 

Klimatizácia aj na vykurovanie? Samozrejme!  

Okrem toho, že klimatizácie chladia, dajú sa využiť pri reverznom chode aj na vykurovanie. Ideálne pri prechodných obdobiach, keď je možné klimatizáciu použiť ako doplnkový zdroj kúrenia. 

Pochvaľovať si túto funkciu budú najmä ľudia odkázaní na centrálne zásobovanie tepla, ktorí si vedia v prípade potreby klimatizáciou v byte prikúriť.  

Mnoho ľudí má obavy aj z tzv. „ofúknutia z klímy,“ preto niektoré klimatizácie do bytu obsahujú rôzne inovácie, ktoré tomu zabránia. Je to zabezpečené napr. bezprievanovou technológiou, keď na vás neprúdi studený vzduch, ale prepadáva cez celé telo vnútornej jednotky cez mikro otvory a udržiava tak chlad bez ofúknutia. 

Okrem toho sú niektoré modely vybavené pohybovým senzorom. Zákazník si tak vie zadefinovať aj priame/nepriame prúdenie chladného vzduchu. Klimatizácia bude potom smerovať chladný vzduch buď do priestorov, kde sa nikto nezdržiava, alebo naopak, priamo na užívateľa, ak si to žiada.  

 

Aká je cena klimatizácie do bytu?  

Klimatizácie sú dnes už finančne dostupné takmer pre každého. Firmy, ktoré predávajú a montujú klimatizácie, ponúkajú sezónne akcie. Vtedy je cena klimatizácií na najnižšej úrovni mimo hlavnej sezóny.  

Určite je teda výhodnejšie riešiť klimatizáciu do bytu ešte pred nástupom letných prázdnin, kedy si zákazník vie zadovážiť najlacnejšiu klimatizáciu s montážou od cca 1000 EUR. Mnoho ľudí sa rozhodne pre klimatizáciu, až keď majú vo svojich bytoch neznesiteľné teplo a následne netrpezlivo čakajú na jej montáž. V sezóne to však môže trvať aj niekoľko týždňov/mesiacov.  

 

Aké sú ceny klimatizácie do bytu?  

Dnes už netreba disponovať veľkou hotovosťou na to, aby si zákazník zadovážil klimatizáciu. Existujú dostupnejšie možnosti. Je to podobné ako s mobilnými telefónmi. Predajca vám poskytne kompletne celé riešenie, vrátane odborného poradenstva, montáže, záruky a servisných prehliadok za určitú mesačnú splátku, bez akontácie.  

Takýto spôsob zaobstarania si klimatizácie do bytu je finančne nenáročný, takže klimatizáciu si vie zabezpečiť už naozaj každý. Mnohokrát je mesačný poplatok nižší ako pri spomenutých mobilných telefónoch a začína na 19 EUR za mesiac.  

Naši technici z  TermoTeam vám na nonstop linke *2407 poradia s výberom typu, užitočných funkcií a financovania, aby bola vaša klíma do bytu ideálna.