Zdroj:  Freepik.com
Zvažujete investíciu do solárneho systému a hľadáte čo najviac informácií? Počas vášho prieskumu sa pravdepodobne stretnete s pojmami fotovoltaika a fotovoltika. Ak si nie ste istí, ktorý z týchto termínov je správny, nemusíte sa obávať. V našom článku vám objasníme, ktorý je spisovný a prečo.

Ktorý termín je správny: fotovoltaika alebo fotovoltika?

Popularita slova fotovoltaika v bežnej komunikácii je ovplyvnená anglickým prídavným menom „photovoltaic“, ktoré sa dlhé roky používalo bez slovenského ekvivalentu. S rastúcou obľubou solárnej energie si na Slovensku postupne našla svoje miesto aj adekvátna forma daného termínu –fotovoltika.

Práve ten je správny, pretože vychádza zo základu slovavolt. K nemu sa pridávapredpona foto- a prípona -ika, čím vzniká spisovná formafotovoltika

Kde sa stretnete s pojmom fotovoltika a kde s pojmom fotovoltaika?

Slovo fotovoltaika sa bežne používa v hovorovej reči a v článkoch na internete, ktoré sa snažia priblížiť témy solárnej energie širšiemu publiku. Na internete bolo toto slovo za posledný rokvyhľadávané približne 7 000-krát, zatiaľ čo tvarfotovoltika len 2 400-krát.

Aj keď je uvedený tvar považovaný za nespisovný, môžeme ho nájsť vlegislatívnych dokumentoch, ako napríklad v zákoneč.79/2015 Z. z., kde sa používavýraz „fotovoltaické panely“, a je tiež hojnýv nemčine či češtine, ktorú využíva veľké množstvo Slovákov.

Na druhej strane sa termín fotovoltika objavuje vakademickom a odbornom prostredí, ako súštúdie, výskumné práce a odborné články. Nájdeme ho už i v aktuálnychlegislatívnych dokumentoch, technických normách či predpisocha postupne si nachádza cestu aj k širokej verejnosti.

Fotovoltika vs fotovoltaika
Zdroj: Freepik.com

Fotovoltika vs. fotovoltaika – ktorý termín používať?

Aj keď je správny spisovný termín fotovoltika, v praxi sa často uvádza jeho nespisovná verzia. Je to tým, že práve tento variant je veľmi rozšírený a populárny, čo zvyšuje jeho použiteľnosť. Pri vyhľadávaní panelov na internete preto môžete získať viac výsledkov, ak do vyhľadávača zadáte výraz „fotovoltaika“.

Fotovoltika od východniarov východniarom

Či už si vyberiete fotovoltaiku alebo fotovoltiku, stále ide o najlepšiu energiu pre vašu budúcnosť

Ako funguje fotovoltika?

Fotovoltický systémpremieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu, ktorá sa potom využíva v domácnosti. Princípfungovania fotovoltikyje založený nafotoelektrickom jave, kedy slnečné lúče dopadajú na panely a vytvárajújednosmerný prúd. Ten sa následne pomocoumeniča napätia premení na striedavý, ktorý je kompatibilný s bežnými elektrickými spotrebičmi. 

Pri fotovoltike sa často môže stať, že jej výkon bude rôzny. Ak ho chcete maximalizovať aj pri zhoršených podmienkach, ako napríkladlístí či spadnutom snehu, do systému pridajtevýkonový optimizér. Ten sa postará o to, že efektivita ostatných panelov zostane na maxime aj v prípade, ak jeden z nich bude pracovať menej.

Počas slnečných dní môže zase fotovoltický systémvyprodukovať viac energie, než spotrebujete. V takýchto prípadoch sa dá nadbytočná energia uložiť dovirtuálnej batérie, odkiaľ ju môžete kedykoľvek využiť.