Aká je spotreba energie v domácnosti? Na čo sa minie najviac energie? Kde sa dá najviac ušetriť? To sú otázky, ktoré si pri rastúcich cenách elektrickej energie a plynu kladie nejeden z nás. 

Pri návrhoch na šetrenie elektrickej energie a plynu je dôležité vedieť, na ktoré oblasti domácnosť minie najviac energie. Platí pravidlo, že najväčší šetrič energie sa skrýva tam, kde je najväčšia spotreba. Najviac energie (a tým aj peňazí) minú domácnosti na vykurovanie a ohrev teplej vody – dokopy je to až 85 %. Nasleduje spotreba elektrospotrebičov v domácnosti a energie na varenie. 

 


 

 

Spotreba a šetrenie energie na ohrev vody 

Na ohrev teplej vody minie priemerná domácnosť 13 % celkovej spotreby energie. Takmer štvrtina (500 000) domácností na Slovensku využíva na ohrev teplej vody elektrické bojlery alebo ich kombináciu s kotlom na tuhé palivo (v zime ohrievajú teplú vodu kotlom na tuhé palivo a v lete elektricky).  

 

Ako túto spotrebu znížiť? 

Jedným zo spôsobov ako za ohrev vody ušetriť, je nahradiť elektrický ohrev solárnymi panelmi. Ide o pomerne vysokú investíciu s dlhodobou návratnosťou, avšak pri ich kúpe môžete požiadať o štátnu dotáciu. 

Okrem solárnych panelov existujú investične menej náročné opatrenia, ako napríklad elektrický bojler. Ten si vyžaduje výmenu približne každých 10 rokov. Dôvodom je, že sa v ňom usádza vodný kameň, ktorý ničí akumulačnú nádobu a elektrickú špirálu. 

Pri výmene elektrického kotla je potrebné zvážiť jeho veľkosť. Čím väčšie množstvo vody sa v bojleri uskladňuje, tým väčšie sú jeho straty do okolia. Takto sa stráca až 20 % energie minutej na ohrev vody. Vhodnou alternatívou je smart alternatíva bojlera, ktorý zaznamená, ako sa voda odoberá. Keď je spotreba nulová, bojler zníži teplotu uskladnenej vody, a tým aj straty do okolia. Môžete tak ušetriť až 20% energie. 

 

Čo plynový kotol? 

Ďalšia štvrtina domácností na Slovensku získava teplú vodu pomocou plynového kotla. Existujú dva základné typy – úspornejší prietokový ohrev teplej vody a výkonnejší zásobníkový ohrev teplej vody. 

Úspornejší prietokový ohrev teplej vody má minimálne straty a vysokú účinnosť, keďže teplá voda nie je uskladňovaná v zásobníku a ohrieva sa len vtedy, keď je spotreba. Najlacnejšia teplá voda je tá, ktorú nebolo potrebné ohriať. Prietokový ohrev je vhodný pre domácnosti s jednou kuchyňou a jednou kúpeľňou. Výkonnejší zásobníkový ohrev teplej vody sa hodí do domácností s väčším počtom odberných miest (kúpeľní) a väčším počtom obyvateľov.  

Pri ohreve vody pomocou plynu je dôležité správne navrhnúť spôsob ohrevu a veľkosť zásobníka. S tým vám poradia špecialisti TermoTeam, ktorí majú s plynovými kotlami niekoľkoročné skúsenosti. 

Špecifickou skupinou sú domácnosti, ktoré kúria plynovým kotlom, no vodu ohrievajú elektrickým bojlerom. Aktuálne ceny elektrickej energie a plynu hovoria za všetko. Koncová cena elektriny je viac ako dvakrát vyššia než cena plynu. Ak takáto domácnosť zmení spôsob ohrevu z elektrického na plynový, ušetrí až polovicu nákladov. Táto zmena sa obzvlášť vyplatí, ak dochádza ku generačnej výmene kotla a plynový kotol, ktorý slúžil iba na vykurovanie, ja nahradený plynovým kotlom s ohrevom teplej vody. 

 

Pozor na samotnú spotrebu vody 

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa dá ušetriť energia, je samotná spotreba teplej vody. Najviac ju domácnosti míňajú na sprchovanie. Úsporné sprchové hlavice dokážu znížiť prítok vody z 12 litrov za minútu na 6 a menej litrov. Vďaka tomu môžete ušetriť okolo 90 EUR ročne. 

 

Spotreba a šetrenie energií na vykurovanie 

Na vykurovanie v rodinnom dome sa minie až 75 % celkovej spotrebovanej energie. Práve táto oblasť najviac zaťažuje naše peňaženky. Teplo vyrobené v zdroji vykurovania potom najviac uniká cez obvodové konštrukcie ako sú nezateplené stropy, steny, podlahy a staré okenné konštrukcie. Najdôležitejším krokom, ako tomu predísť, je zatepliť a vymeniť okná. 

Spotreba energií na vykurovanie závisí aj od účinnosti zdroja vykurovania. Pod účinnosťou sa myslí to, ako efektívne premieňa palivo na teplo. 

Napríklad, elektrický kotol má účinnosť 98 %, tepelné čerpadlo 300 % a viac, starý plynový kotol 75 % a nový kondenzačný kotol 98 %. Čím vyššia je účinnosť, tým viac ušetríte na energiách. 

Ďalšie úspory sa skrývajú v správnom nastavení a regulovaní vykurovania. S tým vám pomôže inteligentná zónová regulácia. So zónovou reguláciou vykurovania má každá miestnosť svoj program, podľa ktorého riadite teplotu pomocou smartfónu aj na diaľku. Zónová regulácia pomôže aj s problémom prehrievania a nedokurovania miestností či poschodí.