Zdroj: bigstockphoto.com

Rozmýšľate nad výmenou starého kotla? Ak si ako náhradu za klasický plynový vyberiete moderný kondenzačný kotol, náklady na kúrenie sa vám môžu znížiť o 15 až 25 % ročne. Zistite, aké sú ďalšie výhody kondenzačných zariadení, koľko za celú výmenu zaplatíte a v akých prípadoch s ňou už rozhodne netreba otáľať.

Prečo sa výmena starého plynového kotla za nový kondenzačný oplatí?

1. Kondenzačný kotol šetrí peniaze a je účinnejší

Vďaka výmene starého plynového kotlamôžete ušetriť slušný počet kubíkov plynu. Samozrejme, finálne množstvo závisí od vašej spotreby, veľkosti vykurovaného priestoru a typu zariadenia, no prevádzka kondenzačného kotlaje vo všeobecnosti efektívnejšia a úspornejšia

Tepelné využitie takéhoto kotla môže byťv rozmedzí 95 až 98%. Pre porovnanie, staršie plynové kotly ju zvyknú mať na úrovni 75 %, často i menej. Prečo je to tak? Teplo sa v kondenzačnom kotle získava nielen zo spaľovania zemného plynu, aleaj zo spalín, ktoré pri tomto procese vznikajú. Ušetriť sa tak môže až okolo 15 % paliva. 

Ak sa rozhodnete pre výmenu starého plynového kotla za nový kondenzačný, náklady na kúrenie sa vámmôžu znížiť o 15 až 25 % ročne. Presné percento závisí od typu kotla aj jeho veku. Pri kotloch starších ako 15 rokov je ročná úspora zvyčajne od 20 %.

2. Nový kotol poskytuje väčší komfort a je bezpečnejší

Moderné kondenzačné kotly poskytujú aj väčší komfort pri používaní. Zatiaľ čo staršie kotly využívajú vždy svoj maximálny výkon, moderné kotly dokážu svoj výkon modulovať, zvyčajne v rozsahu od 25% do 100% svojho výkonu. Niektoré modely sa dokonca dajúovládať mobilom na diaľku

Okrem vykurovania môže kotol zabezpečovať ajohrev vody (prípravu TÚV).Na výber máte z viacerých možností, ako bude príprava prebiehať. Buď prostredníctvom prietokového ohrevu, integrovaného zásobníka, alebo externého zásobníka.

Kondenzačné kotly využívajú tiež rôzne moderné technológie, vďaka ktorým súbezpečnejšie a menej sa kazia. Samozrejme, aby vám slúžili bez poruchy čo najdlhšie, nesmiete zanedbávať každoročnú servisnú prehliadku. 

3. Kondenzačný kotol vytvára menej emisií

Výmenou starého plynového kotla za nový kondenzačnýpomôžete aj životnému prostrediu. Kondenzačné kotly produkujú menej emisií, keďže využívajú regeneratívnu energiu – na fungovaniespotrebujú aj zvyškovú energiu zo spalín, ktorá by inak „vyfučala“ komínom. 
Zdroj: bigstockphoto.com

Ako funguje plynový kondenzačný kotol?

V klasickom plynovom aj v modernom kondenzačnom kotle sa vodazohrieva spaľovaním zemného plynu. Horúce spaliny v klasickom kotle sa však hneď vypúšťajú a cez komín odvádzajú preč. Teplo, ktoré v nich je, sa ďalej nijako nevyužíva – energia zbytočne uniká. Prikondenzačnom kotle sa to nedeje

Aby sa energia zo spalín dala získať a využiť, musí sa z nich odstrániť vodná para. Na to sa využívaproces kondenzácie. Ten sa dosiahne tak, že špeciálny výmenník tepla v kotle schladí spaliny pod 56 °C. Vznikne pri tom malé množstvo skondenzovanej vody, ktorá sa odvedie do kanalizácie.

Energiu, ktorá sa zo spalín získa, použije kotolna predhriatie vratnej vykurovacej vody. Tá sa potom ešte viac zohreje (na potrebnú teplotu) v primárnom výmenníku tepla.

Kedy je čas na výmenu starého kotla za nový?

  • Ak sa kotolčasto kazí a technik je u vás častejšie ako raz za rokna servisnej prehliadke.
  • Ak je hlučný a vydáva nezvyčajné zvuky. Počujete napríklad buchot či škrípanie – môže ísť o poruchu ventilátora alebo pumpy. V takomto prípade určitenečakajte a hneď zavolajte technika.
  • Keď vás už nebavípúšťať peniaze von oknom a chcete ušetriť.
  • Keď máte starší kotol. Odporúčaná hranica na výmenu je 15 rokov, môže sa však rôzniť. Často závisí aj od typu kotla a starostlivosti, akú ste mu dopriali. Ak ste ho nedávali pravidelne kontrolovať a nevymieňali filter,opotrebuje sa skôr.
  • Kotol je súci na výmenu, aj keď mudlho trvá, pokiaľ začne vykurovať. Takisto ak vyhrieva miestnosti nerovnomerne alebo nedokáže udržať stabilnú teplotu vody počas sprchovania či umývania riadu.
  • Spozornieť treba i pri farbe plameňa– pri správne fungujúcom plynovom kotle by mal byť plameň modrý, žltá je len vrchná časť. Ak to tak nie je a farba jeprevažné žltá, znamená to, že užnefunguje správnea dokonca môže produkovať nebezpečný oxid uhoľnatý.

Výmena starého plynového kotla za nový: Na čo sa treba pripraviť?

Pri výmene starého kotla za nový počítajtelen s drobnými stavebnými úpravami. Ak ste doteraz nemalivyvložkovaný komín, bude to treba urobiť. Takisto doň budete musieťdoplniť tzv. dymovod– plastové potrubie, ktoré sa používa na odvádzanie dymu pri kondenzačných kotloch. 

Rátať treba aj inštaláciouodtokového potrubia od kotla, cez ktoré sa bude odvádzať skondenzovaná voda do kanalizácie
Zdroj: bigstockphoto.com

Ako prebieha výmena starého kotla?

Keďže kotly patria kvyhradeným technickým zariadeniam, starý kotol vámmôže vymeniť len certifikovaný technik. Ten má všetky potrebné oprávnenia a skúsenosti, aby ho bezpečne odmontoval a zapojil nový. Dĺžka montáže sa môže líšiť v závislosti od typu kotla a náročnosti inštalácie, zvyčajne sa to však stíha za jeden deň. 

Ak si vyberieteplynový kondenzačný kotol od VSE, celúvýmenu zabezpečia naši certifikovaní montážnici. Ak treba, postarajú sa aj ovyvložkovanie komína.  

S technikom sa navyše môžeteporadiť už pred samotnou kúpou. Pomôže váms výberom vhodného kondenzačného kotla, ozrejmi, čo všetko treba pred výmenou zabezpečiť, prípadnerovno príde aj na obhliadku

Našich technikov z TermoTeam môžete kontaktovať na nonstop linke *2407.
Placeholder
Takto vybavené klimatizácie sú dnes dostupné pre každého aj na mesačné splátky.
Nezaháľajte, pozrite si naše klimatizácie a my vám zašleme nezáväznú cenovú ponuku.   

Aká je cena za výmenu plynového kotla za nový kondenzačný?

Cena za nový kondenzačný kotol býva rôzna.U najlacnejších modelov je to okolo 1 200  - 1 500 €len za samotné zariadenie. K tomu sa zarátavajú náklady na obhliadku, odbornú montáž, uvedenie do prevádzky a ak treba, tak aj na vyvložkovanie komína. Za tieto službyzaplatíte od 2 000 € až do niekoľko tisíc €. Finálna suma závisí od typu kotla a náročnosti inštalácie. 

Cena za servis kotla

Cenu za nový plynový kotol môže navýšiť aj pravidelné servisovanie. Ideálne je mať ho v cene na dlhšie časové obdobie. Ak sú pravidelné ročné servisné prehliadky vykonávané našimi pracovníkmi,získavate 5-ročnú záruku. Rovnakú záruku na kotol máte aj v prípade, ak ho bude pravidelne servisovať iný certifikovaný technik. Stačí pri poruche dokladovať vykonané servisné prehliadky technikom s potrebným certifikátom. V opačnom prípade je záruka 24 mesiacov.
Ak chcete zistiť, koľko by vás stál kondenzačný kotol do vašej domácnosti,vyskúšajte náš jednoduchý online konfigurátor.