V OC Galéria Shopping center je VSE nabíjačka pre elektromobily

 

Od polovice decembra môžu majitelia elektromobilov dobíjať svoje vozidlá na ďalšom mieste v Košiciach. Je ním obchodné centrum Galéria Shopping Košice na Toryskej ulici, kde uviedli do prevádzky nabíjaciu stanicu od Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE).

Iniciatíva súkromného sektora v meste pri dopĺňaní svojich služieb o verejne prístupnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily sa pomaly stáva štandardom. Národná mapa e-mobility www.kdenabijat.sk sa tak na východe Slovenska zase zahustila. Na verejne dostupných nabíjačkách od VSE si vedia fanúšikovia elektropohonu dobiť svoje vozidlá v rámci Košíc okrem OC Galéria aj pred Jakabovym palácom, v hoteli Dália, pred budovou EcoPoint pred showroomom AutoValas ale aj na košickom Letisku. Celkovo pochádza z VSE na Slovensku už 14 verejných nabíjacích staníc, na ktorých sa môže naraz nabíjať až 22 elektromobilov.

 

Synergie

„Túto iniciatívu vnímame ako prelomový bod v rámci Košíc. Ide o modelový príklad rozumného spojenia rôznych služieb. Čas strávený na nákupy je ako stvorený na dobíjanie elektromobilov,“ hodnotí generálny riaditeľ Skupiny VSE Holding Thomas Hejcman.

„Zriadenie nabíjacej stanice vnímame ako krok vpred v rozvoji služieb poskytovaných pre našich zákazníkov,“ povedal Štefan Čutora, Facility manager OC Galéria Shopping Košice. Nabíjačka v OC Galéria Shopping Košice bude ponúkať nabíjanie zadarmo 24 hodín denne v priestoroch parkovacieho domu.

„Obchodné centrum Galéria Shopping Košice intenzívne pracuje na svojej enviromentálnej politike a využíva všetky dostupné možnosti na zlepšenie enviromentálnej situácie v obchodnom centre. Inštalovali smefotovoltaickú elektráreň,vymenili sme všetky svetelné zdroje za LED osvetľovací systém, triedime a recyklujeme nami vyprodukovaný odpad,“ doplnil Š. Čutora

 

Prinášame energiu na cesty

VSE vidí pri podpore elektromobility svoju úlohu predovšetkým v oblasti nabíjacej infraštruktúry. Aj preto vybudovala jednu z najpočetnejších sietí verejných nabíjačiek, ktoré sú k dispozícii okrem východného Slovenska aj v Nitre a Bratislave. „Od roku 2010 sa snažíme byť lídrom pri uvádzaní konceptu eMobility na slovenské cesty. Aj preto sme ako prví na Slovensku zakúpili v roku 2011 výhradne elektrické vozidlo do svojho vozového parku a každý rok sa snažíme priniesť niečo nové v oblasti eMobility pre verejnosť,“ zdôrazňuje T. Hejcman a dodáva: „Nabíjacia infraštruktúra je najdôležitejšia vec pre rozvoj elektromobility. Oproti minulosti, keď sme do verejných nabíjačiek investovali sami, je dnes už na trhu viacero hráčov, ktorí nás nasledujú a investujú. Teší nás, že ak dnes niekto hľadá partnera, sme prvou voľbou. Máme totiž know-how aj skúsenosti s inštaláciami po celom Slovensku, navyše Skupina VSE je súčasťou koncernu RWE, ktorý je jedným z najväčších operátorov elektromobility v Európe, preto veríme, že vieme poskytnúť to najlepšie know-how aj pre rozvíjajúci sa slovenský elektromobilitný trh.“

 

Prečo elektromobilita?

Elektrický pohon vozidiel má budúcnosť. Elektrické autá neprodukujú v mieste prevádzky CO2, sú tiché a náklady na prejdenie 100 km sú 4 až 5-krát nižšie ako pri konvenčných pohonoch (pri dnešných cenách elektriny sú to zhruba 2 – 3 € na 100 km). Predovšetkým v oblasti mestskej mobility má elektrický pohon najväčší potenciál. Až 80% jázd v Európe je totiž do 40 km, čo je ideálne aj vzhľadom na dojazd vozidiel.

 

Fotogaléria:

obrázok OC Galéria - nabíjačka

obrázok OC Galéria - nabíjačka

obrázok OC Galéria - nabíjačka

obrázok OC Galéria - nabíjačka