Smart home riešenia od stredoškolákov inšpirovali

 

Originalita, ekonomická efektívnosť, dizajn modelu či jeho využiteľnosť v praxi – to je len pár atribútov, ktoré museli splnil študentské prototypy, aby oslovili porotu 8. ročníka súťaže Skupiny VSE Holding. Súťaž bola vyhlásená ešte v novembri 2014, finále sa konalo v prvej polovici marca 2015. Víťazným projektom sa stal AKUMULLER od tretiakov Miroslava Židzika, Šimona Zollera a Štefana Macka zo Strednej odbornej školy technickej v Humennom.

Súťaže sa mohli zúčastniť trojčlenné tímy študentov z vybraných piatich stredných odborných škôl východného Slovenska. Ich úlohou bolo zostrojiť funkčný model akumulácie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do zvolenej formy zásobníka energie v rodinnom dome a jeho využitie v domácnosti s cieľom optimalizovať spotrebu, investičné a prevádzkové náklady.

Víťazný AKUMULLER oslovil dobrou myšlienkou, precíznym spracovaním modelu ako aj fundovanou prezentáciou.

Prezentácia SMART HOME riešení inšpirovala i samotných porotcov. „Víťaznému tímu je potrebné pogratulovať, ale uznanie patrí všetkým zúčastneným. Ako študentom, tak aj ich učiteľom a mentorom, ktorí venovali svoj voľný čas príprave projektov a ich realizácií,“ povedal Marián Mešter, jeden z členov hodnotiacej komisie a vedúci úseku Prevádzka distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s.

Do tohto ročníka súťaže sa prihlásilo rekordných 15 tímov. Skupina VSE Holding odmenila 5 najlepších:

1. miestoSOŠT HumennéM. Židzik, Š. Zoller, Š. Macko
2. miestoSOŠA KošiceT. Mazák, B. Lazorík, M. Šesták
3. miestoSPŠE PrešovK. Petrík, P. Škovranko, D. Feckok
4. miestoSOŠT HumennéP. Valichnáčová, M. Babjak, L. Hudák
5. miestoSPŠE PrešovM. Olejár, D. Tkáčik, D. Kmec