Košice na mape RWE Go & See Tour 2015

 

Na 3 000 km dlhej trase RWE Go & See Tour z Ľubľany do Essenu nechýbajú ani Košice. Jeden z najlukratívnejších elektromobilov na trhu, Tesla Model S, zavítal na východ Slovenska, aby podporil rozvoj eMobility ako konceptu, ktorý sa stále viac presadzuje na cestách Európy.

Po minuloročnej úspešnej premiére odštartovala RWE Go & See Tour 2015 tentokrát v Slovinsku. Za 14 dní absolvujú dvaja nemeckí praktikanti Alexander a Dennis okružnú jazdu cez 7 krajín. Po zastávkach v Chorvátsku a Maďarsku sa cez Slovensko dostanú aj do Poľska, Českej republiky a Nemecka. Všade sa zastavia na miestach spojených s inováciami, technologickým pokrokom či budúcnosťou eMobility. V maďarskom meste Fót to bol jazdecký areál zásobovaný výlučne elektrinou z obnoviteľných zdrojov a v poľskom Krakove zase zavítajú do tamojších solárnych laboratórií.

 

Biznis je možný

Zastávka v Košiciach je zase dôkazom toho, že eMobilita nie je len víziou ale postupne sa stáva realitou bežného obchodného života. „Pripravili sme balíčky produktov, ktorých súčasťou je aj nabíjacia stanica a vieme sprostredkovať aj výhodné ceny elektrických vozidiel. Nabíjačky zaujali. Niektoré sme už aj otvorili, ďalšie pribudnú v najbližších mesiacoch,“ popisuje úspech produktov s príchuťou eMobility na trhu generálny riaditeľ VSE Holding a.s. Thomas Hejcman.

Niektoré nabíjačky sa inštalujú v Košicach, iné aj v menších mestách ako Moldava nad Bodvou či Levoča. „Úspech majú hlavne u stredne veľkých podnikateľov,“ dodáva Tomáš Lörincz z divízie Obchod vo VSE.

„V eMobilite vidím budúcnosť. Už dlhšie registrujeme rastúci záujem zákazníkov o hybridné autá. Výlučne elektrické auto je pre mňa ďalší logický krok. Chceme byť preto pripravení,“ hovorí Štefan Valas, zástupca spoočnosti Auto-Valas.

 

Na vlastnej koži

V Košiciach je RWE Go & See Tour spojená s podujatím eRide. Na ňom majú potenciálni záujemcovia o eMobilitu možnosť „ochutnávky“. Na niekoľkých elektroautách prémiových značiek si môžu skúsiť, kam pokročil vývoj vozidiel na elektrický pohon. Popri superšportiaku Fisker Karma, Tesle Roadster a niekoľkých Teslách Model S sa predstavili aj VW eUp, VW eGolf a Kia Soul EV.

Nevyužívaná pristávacia dráha letiska dala možnosť vyniknúť predovšetkým neuveriteľnému zrýchleniu eletrovozidiel. „Chýba tomu pach benzínu a hluk, ale akcelerácia je naozaj ohromná,“ zhodnotil rally jazdec Jozef Béreš ml., ktorý počas eRide predviedol záujemcom svojej jazdecké umenie.

 

Nový produkt

Ďalším spôsobom spolupráce pri udomácnení eMobility na slovenských cestách je aj podpora predaja elektrických vozidiel. K rozšíreniu eMobility môže výrazne pomôcť aj cenová dostupnosť elektromobilov. To platí aj v prípade vozidiel Tesla, ktorú už na Slovensku na operatívny lízing ponúka spoločnosť Business Lease Slovakia napriek tomu, že Tesla na Slovensku nemá priame zastúpenie. „Môžeme potvrdiť, že Tesla si vybrala našu spoločnosť, aby na Slovensku poskytovala elektromobil Tesla na operatívny lízing s kompletným balíkom starostlivosti,“ hovorí generálny riaditeľ Business Lease Slovakia Björn van den Berg. Práve operatívny lízing odbúrava počiatočné vysoké náklady na zaobstaranie si elektromobilov. „Ponuku operatívneho lízingu už dnes dokážeme nastaviť cenovo rovnako výhodne ako klasické vozidlá. Hoci sú ceny elektromobilov na trhu vyššie, už dnes vieme zabezpečiť ich vysoké zostatkové hodnoty po ukončení nájmu. Výhodou sú aj nižšie ceny elektriny a servisných nákladov v porovnaní s klasickými vozidlami,“ dodáva Björn van den Berg.

 

eMobilita – údaje a fakty

Prečo elektromobilita?

Elektrický pohon vozidiel má budúcnosť. Elektrické autá neprodukujú v mieste prevádzky CO2, sú tiché a náklady na prejdenie 100 km sú 4 až 5-krát nižšie ako pri konvenčných pohonoch (pri dnešných cenách elektriny sú to zhruba 2,5 – 3 € na 100 km). Predovšetkým v oblasti mestskej mobility má elektrický pohon najväčší potenciál. Až 80 % jázd v Európe je totiž do 40 km, čo je ideálne aj vzhľadom na dojazd vozidiel.

 

obrázok Porovnanie nákladov elektromobilu s klasickým vozidlom

 

Prečo my?

RWE je jedným z najväčších operátorov smart nabíjacej infraštruktúry v Európe. na Slovensku je 22 verejných a súkromných staníc z dielne nemeckých technológov. Ich počet bude v budúcnosti narastať. Je to príležitosť pre Slovensko spojiť sa s Európou skrz elektromobilitu. Už dnes je na Slovensku mnoho nadšencov zelenej dopravy a VSE má ambíciu sprostredkovať know-how Skupiny RWE, aby elektromobilita mohla ísť dopredu. Nehovoríme iba o nabíjačkách, ale aj o servise v pozadí. „Elektromobilita potrebuje riešenie, ktoré zastreší platby, servis, telefonickú podporu pre užívateľov či zvýhodnené ceny elektriny pre elektromobilistov. Veríme, že sa nám podarí využiť momentum, ktoré na trhu vnímame a budeme môcť prispieť k zdravšej, zelenšej doprave budúcnosti,“ hovorí generálny riaditeľ VSE Holding a.s. Thomas Hejcman.

 

Čo sme už dokázali?

Od roku 2010 sa snažíme byť lídrom pri uvádzaní konceptu eMobility na slovenské cesty. Aj preto sme ako prví na Slovensku zakúpili v roku 2011 výlučne elektrické vozidlo do svojho vozového parku a každý rok sa snažíme priniesť niečo nové v oblasti eMobility pre verejnosť. Po eTaxi, eDrifte, eZone a eBajkoch mal vlani úspech prvý medzinárodny eZraz.
 

Fotogaléria:

obrázok go see tour

obrázok go see tour

obrázok go see tour

obrázok go see tour

obrázok go see tour

Tlačovú správu vo formáte .pdf si môžete stiahnúť tu.