Vykurovanie prostredníctvom plynu je spoľahlivou, úspornou a veľmi obľúbenou formou kúrenia. Plynový kotol za normálnych okolností dokáže slúžiť roky a veľa ľudí drobným signálom starších zariadení nevenuje pozornosť. 

Ako však zistiť, či váš kotol dosluhuje a či je čas investovať do jeho výmeny? Prinášame vám prvé 4 tipy, ako vykonať svoju vlastnú, laickú revíziu.

1. Kotol má viac ako 15 rokov

Životnosť kotlov je v priemere do 20 rokov. Približne od 15. roku prevádzky sa začínajú čoraz častejšie objavovať poruchy. Ak váš kotol na plyn spadá do tejto vekovej kategórie, je dobré sa pomaly začať obzerať po novom modernom zariadení. 

Otestujte zdravie kotla 

2. Prevádzka je hlučná a počujete zvláštne zvuky

Vydáva váš kotol na plyn čudné zvuky ako škrípanie, rachot či pukanie? Takéto zvuky sú ďalším varovným signálom, že váš kotol potrebuje revíziu. Nezvyklé zvukové signály spôsobuje opotrebovanie rôznych vnútorných častí, napríklad pumpy či ventilátora.  

Hučanie a dunivý zvuk môže byť znakom vážneho problému s emisiou plynu v kotli.  

Tento hluk je často spôsobený krátkym oneskorením počas procesu zapaľovania.  V tomto prípade na opravu netreba čakať. Len čo nezvyčajné zvuky spozorujete, privolajte si na revíziu kotla profesionálov.  


 

Revízia plynového kotla

3. Teplota v miestnostiach kolíše

Prestavujete termostat pravidelne, no stále nemáte rovnomerne vykúrenú domácnosť? Starý kotol na plyn a menej účinný systém rozvodov môžu viesť k tomu, že niektoré miestnosti sú chladnejšie ako iné. 

A to aj napriek tomu, že teplota v domácnosti je nastavená rovnako. Samostatne nejde o vážny problém, ale ak sa pridružia ďalšie výstražné signály, pripravte sa na výmenu starého kotla.

4. Rastúce účty za energie a servis

S rastúcim vekom sa znižuje efektívnosť kotla na plyn. Ak ste si posledné roky všimli zvyšujúce sa účty energie, kúpu nového kotla neodkladajte. Rovnako neotáľajte, ak kvôli poruche voláte odborníka častejšie ako raz za rok.  

Problémy sa objavujú najmä v prípadoch, ak v minulosti plynový kotol neprechádzal pravidelnou údržbou. Opravy vás následne môžu vyjsť draho. Preto býva rozumnejšou investíciou kúpa úplne nového zariadenia. Ak náklady na opravu prevyšujú 50 % ceny nového kotla, niet na čo čakať.  

V druhej časti vám prinesieme ďalšie tipy ako odhaliť, že je čas vymeniť starý plynový kotol za nový.