Pozor na podvodné e-maily, nenechajte sa nachytať

Internet je skvelý priestor plný informácií a zábavy, no aj plný nástrah. Sú známe prípady zneužitia platobných kariet, hesiel do emailov či dokonca aj krádeže identity. Podvodné tzv. phishingové maily rozosielajú internetoví podvodníci za účelom vylákať od svojich obetí citlivé údaje týkajúce sa ich prihlasovacích údajov, fakturačných údajov, mobilných čísel, atď… Nezaraďte sa medzi ich obete.

Podvodné maily rozpoznáte tak, že si budete všímať niektoré z najčastejších znakov:

  • Email síce vyzerá ako by bol zaslaný našimi spoločnosťami, ale je poslaný z podozrivej adresy, ktorá sa mierne líši od reálnej adresy spoločnosti.
  • Text emailu je napísaný v slovenskom alebo anglickom jazyku zvyčajne s gramatickými chybami.
  • Podvodník vás v emaile vyzýva na aktivitu týkajúcu sa napr. aktualizácie citlivých údajov, na kliknutie na vložený link alebo na otvorenie prílohy. Po kliknutí budete presmerovaní na falošnú stránku, ktorá sa len minimálne líši od reálnej stránky spoločnosti, otvorením prílohy môže byť zasa spustený škodlivý kód.

Ak vám prišiel podozrivý mail v mene našich spoločností, v žiadnom prípade ho neotvárajte, prepošlite ho ako prílohu na info@vse.sk alebo informujte o tom na telefónnom čísle 0850 123 333 a okamžite ho vymažte. V prípade potreby vám vždy radi pomôžeme, ale nenesieme zodpovednosť za to, ako pracujete s internetom. Nezabúdajte preto na obozretnosť a surfujte zodpovedne.