Solárne či fotovoltické panely na strechách domov už dnes nie sú žiadnou raritou. Domáce elektrárne sa stávajú súčasťou domácností nielen kvôli prechodu k ekologickejšiemu bývaniu, ale najmä kvôli ich schopnosti pokryť veľkú časť spotreby domu. V letných mesiacoch to môže byť pokojne aj 100 %.

Solárnu energiu môžete využívať dvoma možnými spôsobmi - na výrobu tepla alebo elektriny. V prvom prípade ide o solárne panely, prostredníctvom ktorých dochádza k premene slnečného žiarenia na tepelnú energiu. V druhom prípade hovoríme o fotovoltike.

 

Solárne panely

Slnečnú energiu môžete využiť nielen na pokrytie výdavkom na elektrinu, ale aj na spotrebu teplej úžitkovej vody. Solárne panely vám vedia ročne usporiť 50 až 70 % nákladov na jej prípravu. V letných mesiacoch dokonca 90 až 100 %. Navyše ich môžete kombinovať s akýmkoľvek ďalším zdrojom tepla.

Kedy sa oplatí investovať do solárnych panelov?

Pred rozhodnutím nainštalovať na strechu solárne panely by sme mali zvážiť nielen technické podmienky, ktoré by tento krok umožnili, ale aj to, či je vaša domácnosť schopná zúžitkovať všetku vyrobenú energiu, ktorej je nadbytok najmä v lete. Inštalácia je ideálnym riešením pre domácnosti, ktoré vlastnia bazén alebo vírivú vaňu. Tieto energeticky náročné zariadenia vám zabezpečia plné využitie energie aj mimo vykurovacej sezońy. Prínosom budú aj pre domácnosti s vysokou spotrebou teplej úžitkovej vody, s plánmi na rekonštrukciu vykurovania alebo domácnosti v neplynofikovaných obciach.

 

Fotovoltické panely

Existujú dva základné typy fotovoltaických systémov, takzvaný on-Grid a Hybrid.

Fotovoltický systém on-Grid je permanentne pripojený do distribučnej sústavy, kam bezplatne odchádza všetka vyrobená elektrina, ktorú v domácnosti nespotrebujete. Ak chcete tento systém využiť naplno, je potrebné, aby ste svoju spotrebu (využívanie spotrebičov a elektrického zariadenia) prispôsobili času, keď systém elektrinu vyrába. Výhodou inštalácie on-Grid je nižšie množstvo odobratej elektriny z distribučnej sústavy a zároveň nižšia vstupná investícia.

Hybridný systém je založený na systéme batérií. Elektrina, ktorú nespotrebujete teda neprechádza do distribučnej sústavy, ale ukladá sa do batérií. Tie sa stávajú vašou súkromnou „zásobárňou” elektriny, ktorú môžete využívať počas celého dňa. V prípade, že vám batérie nestačia, stále máte možnosť dokúpiť si potrebnú elektrinu z distribučnej sústavy. Výhodou tohto riešenia je nezávislosť od dodávky elektriny, jej neobmedzené využívanie (elektrina je dostupná aj vtedy, keď Slnko nesvieti) a nižšie celkové náklady na energie.

Kedy dosahuje fotovoltický systém svoj maximálny výkon?

Fotovoltika čerpá energiu zo slnka. Svoj maximálny výkon teda dosahuje predovšetkým v lete, keď je počet slnečných dní vyšší ako počas jesenných či zimných mesiacov. Ročne dokáže nahradiť až 70 % elektrickej energie , za ktorú by ste museli inak zaplatiť.

Fotovoltika môže byť skvelá. Ale nie pre každého

Fotovoltické systémy či solárne panely sú vhodné pre väčšinu domácností na Slovensku. Sú však aj také, ktorým sa “investícia do slnka” kvôli nedostatočnému množstvu slnečných lúčov neoplatí. Výkon fotovoltiky totiž závisí od viacerých faktorov. Na ich posúdenie je potrebná odborná analýza odborníka, ktorý vám poradí, či je vaša domácnosť vhodným adeptom na inštaláciu systému. Bezplatná návšteva Experta vám pomôže zistiť, koľko energie môžete získať, aký odber elektriny zodpovedá vašej spotrebe alebo aké vstupné investície by ste mali očakávať. V prípade, že vaša domácnosť nebude spĺňať podmienky, ktoré by vám zabezpečili efektívne využívanie slnečnej energie, naši Experti vám poradia iné, rovnako efektívne riešenia, ako dosiahnuť energetickú, a teda aj finančnú úsporu. Zároveň vám zodpovedajú všetky otázky, ktoré vás v rámci využívania energií zaujímajú.

Energetická úspora neznamená iba nižšie náklady na energie, ale aj posun k ekologickejšiemu bývaniu. Byť “eko” je súčasným trendom a prechod k obnoviteľným zdrojom je procesom, ktorý sa nedá zastaviť. Vedci dávno prišli na to, že príčinou globálneho otepľovania sú skleníkové plyny, ktoré obohacujeme o ďalšie škodlivé látky, vznikajúce v sektoroch ako energetika a doprava. Jednou z možností, ako sa priblížiť zdravšej klíme, sú práve nízkoenergetické domy. Veľa ľudí možno ani nevie, že eko bývanie je vlastne oveľa lacnejšie. Vlastnou elektrárňou na streche si vyrobíte elektrinu sami a nemusíte sa pritom ani ukracovať o váš zvyčajný komfort.

Môžeme povedať, že slovenským domácnostiam záleží na zastavení globálneho otepľovania a na tom, aby žili energeticky úsporne? Záujem o podobné riešenia nás presviedča, že áno. Pridajte sa aj vy k domácnostiam, ktoré si užívajú v lete energiu zadarmo. Budúce leto už môžete patriť k nim.