Art Film Fest v predpremiére uviedol nový slovenský triler Dôverný nepriateľ

 

Slovenská kinematografia prežíva mimoriadne úspešné obdobie, domáce filmy vlani videlo takmer 1,5 milióna divákov. Nadviazať na fenomén stúpajúcej návštevnosti by mohol aj psychologický triler Dôverný nepriateľ (2018), ktorý nakrútil v slovensko-českej koprodukcii režisér Karel Janák, tvorca úspešných komédií Snowboarďáci, Rafťáci, či Cuky Luky film.

Snímka reaguje na čoraz častejšie prenikanie technologických inovácií do nášho súkromia. Čo ak sa systémy umelej inteligencie vymknú spod kontroly a začnú fungovať autonómne? V napínavom príbehu mladá dvojica získa od developerskej firmy vzorový dom v testovacej fáze vývoja. Muž je IT špecialista, ktorý pracuje na vývoji systému zabezpečenia pre svoj nový domov. Žena je sochárka, tvorí sochy z hliny a v dome trávi omnoho viac času. Onedlho sa ukáže, že v „hi-tech“ dome dvojica nebýva sama. Umelá inteligencia, ktorá dokáže byť dobrým sluhom, sa stane nebezpečným konkurentom, dôverným nepriateľom.

Filmovú novinku prišla na festival uviesť početná delegácia tvorcov a tvorkýň. Režisér Janák potešil prítomných informáciou, že film uvidia ako celkom prví diváci – do Košíc ho priviezli priamo z postprodukčného štúdia. Slovenský producent Ľubomír Slivka z produkčnej spoločnosti Attack Film dokonca doplnil, že snímku dokončili vo štvrtok o 19.30. Podľa jeho slov nechcú kopírovať americké trendy a napriek žánrovému zaradeniu chcú zostať európskymi a slovenskými.

Delegáciu doplnil Jaroslav Sedláček, dramaturg Českej televízie, ktorá sa spolu so slovenskou RTVS stala koproducentom filmu, kameraman Laco Kraus, herečky Gabriela MarcinkováZuzana Porubjaková, herec Ady Hajdu a speváčka Emma Drobná, interpretka titulnej piesne filmu.

Partnerom filmu sa stala spoločnosť innogy, dodávateľ zemného plynu a inovatívnych energetických riešení pre domácnosti a firmy. „Som veľmi rád, že sa podarilo túto snímku dostať na festival do Košíc. Napokon, svedčila o tom aj včerajšia do posledného miesta obsadená kinosála,“ hovorí Thomas Hejcman za innogy Slovensko a dodáva: „Film sa zameriava na moderné technológie a umelú inteligenciu a ja verím, že na inovácie nezanevrieme, pretože práve tie nás posúvajú vpred“.

Triler Dôverný nepriateľ čaká pre veľký záujem ešte jedna festivalová projekcia, diváci si ho budú môcť vychutnať v stredu 20. júna 2018 o 11.00 v Kulturparku. Do slovenskej kinodistribúcie príde 16. augusta 2018.