Obec Nová Sedlica je najvýchodnejšia obec na Slovensku. Turistov tu okrem nádhernej prírody, čistej nočnej oblohy záujme aj autobusová zastávka s nápisom “Konečná” či rozprávková chalúpka deduška Večerníčka. Táto národná kultúrna pamiatka bola v roku 2020 zrekonštruovaná a predstavuje unikátne dedičstvo slovenskej ľudovej architektúry.
Ďalším unikátom Novej Sedlice je jej poloha. Na strechy domov tejto obce každý deň dopadajú úplne prvé lúče slnka na Slovensku. Napríklad na také Záhorie dorazí prvé slnko až o 25 minút neskôr. 

Jedna z najvýchodnejších budov v Novej Sedlici je Domov v Poloninách, ktorý získal nesporné prvenstvo. Elektrinu zo slnka zbierajú na Slovensku ako prvý. Pribudla im  fotovoltika, ktorú im venovala Východoslovenská energetika v rámci projektu “Od vychodňarov vychodňarom”. Od dnešného dňa je tak každý východ slnka zároveň symbolom ušetrených nákladov na elektrinu v celom objekte.
Obyvatelia domova potrebujú elektrinu na rôzne elektronické zariadenia a zdravotnícke pomôcky, a tak ju využívajú 24 hodín denne. Vďaka elektrine zo slnka môžu ušetriť až tisíce eur.

Domov v Poloninách je chránenou pamiatkou s takmer storočnou históriou. Technici Východoslovenskej energetiky preto osadilifotovoltické panelyna strechu garáže, ktorú pred inštaláciou fotovoltiky zrekonštruoval Prešovský kraj.
Ak by ste aj vy chceli s prvými lúčmi slnka šetriť elektrinu, Východoslovenská energetika vám poskytne profesionálne zameranie, montáž aj prípadný servis fotovoltiky od vychodňarov vychodňarom. Viac informácií nájdete v e-shope na stránkevse.sk/fotovoltika.