Na jeden deň boli Bojnice centrom eMobility

 

Bojnice sa v sobotu 19. septembra 2015 stali na jeden deň elektromobilitným hlavným mestom Slovenska. V priekope Zámku Bojnice mohli počas celého dňa vidieť návštevníci mesta väčšinu modelov elektrických vozidiel, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu. Z celkového počtu vyše 40 áut lákali najviac pozornosti luxusné autá Tesla Model S, ale aj superšportiak Fisker Karma, eBajky alebo cenovo dostupnejšie modely ako Kia Soul EV, VW Golf alebo Audi A3 eTron. Raritou bol takmer storočný veterán Detroit Electric.

Prehliadka vozidiel vyvrcholila ekoParádou – pokusom o prekonanie rekordu * v počte elektrických vozidiel zoradených do jednej kolóny. „Tá vyrazila z Bojníc, prešla do Prievidze, kde pozdravila účastníkov tamojšieho Baníckeho jarmoku a vrátila sa do Bojníc,“ spresnil Stanislav Kurek z Tesla Club Slovensko. Celý deň mali účastníci eZRAZu ako aj odborná a široká verejnosť k dispozícii 3 workshopy venované problematike inteligentného nabíjania, cestovaniu elektroautami ako aj starostlivosti o batérie.

Ďalší bod na mape eMobility

Navyše, od 19. septembra môžu v Bojniciach majitelia elektromobilov dobíjať svoje vozidlá vždy, keď zavítajú do tohto mesta. Bojnice sú totiž ďalším bodom na zapĺňajúcej sa mape nabíjacích bodov na území Slovenska. Nabíjacia stanica od Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE) sa nachádza pred Hotelom pod Zámkom na Hurbanovom nám. 2 v Bojniciach a je zadarmo k dispozícii všetkým elektromobilistom v okolí.

Stanicu uviedli do prevádzky hneď po podpise Memoranda o spolupráci pri rozvoji elektromobility medzi Mestom Bojnice, VSE a združením SEVA – Slovenská asociácia pre elektromobilitu, ktorá spája firmy a aktívne inštitúcie pri rozvoji eMobility na Slovensku.

Synergie

„Iniciatívu v Bojniciach vnímame ako prelomový bod. Ide o jedno z prvých miest, kde sa podarilo spojiť úsilie súkromného sektora a samosprávy,“ hodnotí otvorenie nabíjacej stanice v mene Skupiny VSE Holding jej generálny riaditeľ Thomas Hejcman. Nabíjačka v Bojniciach korešponduje s ambíciou mesta podporiť formy dopravy, ktoré odľahčia životnému prostrediu predovšetkým v mestách. „Aj preto sme sa rozhodli podpísať Memorandum o podpore elektromobility s našimi partnermi z VSE,“ konštatuje primátor Bojníc František Tám.

„Zriadenie nabíjacej stanice vnímame ako krok vpred v rozvoji našich služieb poskytovaných pre verejnosť,“ povedala riaditeľka Hotela pod Zámkom Monika Valková. Hotel tak pribudne na národnú mapu nabíjacej infraštruktúry www.kdenabijat.sk, ktorá už druhý rok pomáha elektromobilistom na Slovensku nachádzať nabíjacie stanice od rôznych operátorov. Nabíjačka v Bojniciach bude ako ďalšiu pridanú hodnotu ponúkať nabíjanie zadarmo.

Je elektromobilita len módny trend?

Už v piatok popoludní sa problematike eMobility venovalo niekoľko desiatok odborníkov z automobiliek, finančných inštitúcií, energetických firem a samospráv. „Je čas, aby sa začali realizovať opatrenia z Stratégie rozvoja elektromobility v SR. Na ťahu je preto štátna správa a samosprávy,“ povedal počas ďalšieho zo série podujatí Trend business Afternoon riaditeľ SEVA Peter Badík na margo stratégie, ktorú nedávno prijala Vláda SR.

* počet vozidiel bude známy až po ukončení pokusu cca o 15:00. Doterajší rekord držia Vysoké Tatry, kde sa počas prvého eZRAZu podarilo utvoriť kolónu z 38 vozidiel.

Fotogaléria:

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice

obrázok Bojnice