Na sezónu ste sa pripravili v predstihu a kúpili ste si nový plynový kotol? Urobili ste nepochybne veľmi dobre. Teraz však prichádza na rad otázka, kam ho umiestniť.  

Riadiť by ste sa mali nielen estetikou, ale aj predpísanými technickými normami. Čo by ste mali vedieť o správnom umiestnení kotla na plyn? Poďme sa na to pozrieť!  

 

Nebojte sa ho priznať  

Ak bývate v menšom a váš dom či byt nemá samostatnú kotolňu, zrejme sa pýtate, kam kotol umiestniť tak, aby nenarúšal atmosféru interiéru. Vyvstáva dilema, či ho zamaskovať alebo naopak priznať.  

Výrobcovia moderných plynových kotlov v súčasnosti dbajú nielen na ich funkčnosť, ale aj na dizajn. Sú dostupné vo viacerých elegantných prevedeniach, preto je ich možné zakomponovať ku kuchynskej linke, na chodbu či do kúpeľne. Vhodné je však informovať sa u výrobcu, či plynovému kotlu neškodí vlhké prostredie.  

Postaviť alebo zavesiť?  

Ani v tomto prípade nemusíte mať obavy. Plynový kotol môžete umiestniť priamo na podlahe alebo zavesiť na stenu. Umiestnenie závesných kotlov je však jednoduchšie a spravidla majú aj menšie rozmery.  

 

Správne pripojenie je kľúčové 

Ak sa zamýšľate nad správnym umiestnením plynového kotla, najdôležitejším faktorom je odvod spalín. Tie sa zvyknú odvádzať odvodom do komína cez stenu alebo strechu. Mali by ste však myslieť na prirodzený ťah, ktorý je väčšinou udávaný výrobcom kotla.  

Komín vyvložkujte hliníkom alebo nehrdzavejúcou oceľou, pretože tieto materiály sú odolné proti účinkom spalín a mrazu. 

Nevyhnutné je umiestniť ho tak, aby to vyhovovalo správnemu pripojeniu na plynové potrubie , elektrickú sieť a potrubie vykurovacej sústavy.   

 

 

Myslite na bezpečnosť 

Kotol na plyn by mal byť vzdialený 20 cm od horľavých predmetov. Ideálne je, manipulačný priestor okolo neho jeminimálne 80 cm, aby k nemu bol v prípade krízovej situácie zabezpečený bezproblémový prístup.  

Umiestnite ho do ľahko vetrateľnej miestnosti s minimálne 0,8 m3 na každý jeden kilowatt výkonu kotla. Nesmie sa však nachádzať tam, kde je plynomer alebo hlavný uzáver plynu.  

Bezpečnostných odporúčaní, ako umiestniť  kotol na plyn nájdete na internete neúrekom. Najlepšie však urobíte, ak sa obrátite na odborníkov, ktorí nájdu jeho najvhodnejšie umiestnenie. Vy si tak môžete v pokoji a v bezpečí užívať chladnejšie dni.