Blesky z letných búrok môžu zničiť vaše spotrebiče. Vieme, ako ich ochrániť.

 

Rýchle letné zrážky so sebou prinášajú aj riziko bleskov. Tie môžu pokaziť váš televízor, počítač či router. Dobrou správou je, že sa môžete brániť pomerne efektívne a lacno. Ochrániť spotrebiče v hodnote stoviek eur môže vyjsť na niekoľko desiatok eur.

Letné búrky so sebou okrem rizika zmoknutia prinášajú aj isté nebezpečenstvo pre vašu domácnosť. Slovensko síce na svetových búrkových mapách nepatrí k najaktívnejším zónam, práve v nadchádzajúcich letných mesiacoch sa však šanca, že do vášho domu udrie blesk, zvyšuje. Sila, ktorou udrie blesk, by pokojne stačila na rozbehnutie nákladného vlaku. Preto sa nemožno čudovať, že môže ublížiť malým zariadeniam, ako sú tie vo vašej domácnosti. Najúčinnejšou radou by bolo vždy pred búrkou poodpájať spotrebiče od zdrojov elektriny. Museli by sme sa však doma zdržiavať 24 hodín denne a navyše by sme riešili problémy napríklad s chladničkou. Našťastie, podobne ako sa môžeme ochrániť pred ohňom či unikajúcim plynom, aj proti blesku máme dnes pomocníkov.

 

Dôležitý bleskozvod

Bleskozvod slúži na ochranu budovy pred bleskom, to však neznamená, že vaše elektrické spotrebiče sú v bezpečí. Po údere blesku totiž dochádza k vzniku takzvaného „prepätia“. Ide o krátkodobé zvýšenie napätia, ktoré mnohonásobne prekračuje prípustné hranice domácich spotrebičov. Väčšina zariadení v domácnosti je určená pre maximálne napätie do 250 voltov. Prepätie z úderu blesku však môže dosahovať tisíce, ale pokojne aj stotisíce voltov. Pritom platí, že prepätie sa šíri na väčšiu vzdialenosť. To znamená, že vám pokojne môže „odísť“ nechránený televízor, aj keď blesk udrel do budovy o pol bloku ďalej.

Aby sa takéto niečo práve vo vašej domácnosti nestalo, je vhodné nainštalovať si doma takzvanú prepäťovú ochranu. Čo to je? Ide o zariadenie, alebo ešte lepšie sústavu zariadení, ktoré napätie aj v prípade takýchto špičiek znižujú a do spotrebičov púšťajú len toľko, aby im neublížilo.

Aby mala prepäťová ochrana naozajstnú účinnosť a vašej domácnosti nič nehrozilo, je vhodné nainštalovať aj takzvaný prvý a druhý stupeň vnútornej prepäťovej ochrany. Prvým stupňom sa rozumie inštalácia prepäťovej ochrany do hlavného rozvádzača. Ak je vaša domácnosť v bytovom dome, je vhodné dohodnúť sa na zakúpení takéhoto zariadenia so susedmi a správcom.

Ochrany druhého stupňa, nazývané aj zvodiče prepätia, bývajú inštalované v podružných rozvádzačoch v dome. Ich úlohou je naďalej zmierňovať napätie, aby prepäťové ochrany tretieho stupňa - napríklad nám známe predlžovačky - mohli odviesť bezproblémovú prácu. Tieto zariadenia musí namontovať skúsený elektrikár, ktorý vám bude vedieť poradiť najvhodnejšie riešenie.

 

Bezpečné predlžovačky

Bežný človek sa najčastejšie stretne s takzvanými prepäťovými ochranami tretieho stupňa, do ktorých priamo zapájame naše spotrebiče. Ochrany do zásuvky alebo predlžovacie káble so zástrčkami pre štyri či päť spotrebičov začínajú v ponuke kamenných i internetových obchodov na zhruba desiatich eurách, tie kvalitnejšie stoja niekoľko desiatok eur.

Aj tu vám pri nákupe vedia poradiť predajcovia.

Prirodzene, najúčinnejšia ochrana pred úderom blesku je kombinácia všetkých stupňov, ktoré napätie postupne znižujú. Ak však nemáte možnosti namontovať ochrany prvého a druhého stupňa, investícia do zástrčkových prepäťových ochrán určite nie je zbytočná. V prípade náhleho vzrastu napätia ochrana v tom lepšom prípade odpojí vaše zariadenie od siete. V tom horšom prípade si to odnesie samotná ochrana. Náklady na kúpu novej prepäťovej ochrany sú však oveľa nižšie ako kúpa nového televízora.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako ochrániť svoju domácnosť, alebo ako za energie zbytočne nepreplácať, informácie o bezplatnom energetickom poradenstve nájdete tu.