Bez elektrických spotrebičov si už dnes nevieme predstaviť život. Každodennú rutinu si uľahčujeme mikrovlnkou, kávovarom, rýchlovarnou kanvicou či inými užitočnými zariadeniami. Títo “pomocníci” však míňajú naše peniaze aj vtedy, keď ich vôbec nevyužívame. Ako je to možné? Všetko sa dozviete v našom článku.

Zapínate televízor do zástrčky zakaždým, keď si chcete pozrieť nejaký program? Ak nie, znamená to, že vaše zariadenie beží celý deň na stand-by režime. Tento režim znamená, že vaše elektrické zariadenia a spotrebiče vám momentálne neslúžia, no napriek tomu pracujú a odoberajú prúd. Užívame si síce bezstarostne komfort rýchleho zapnutia, napr. diaľkovým ovládaním, no mnohí nevedia, že takéto pohodlie ich môže vyjsť poriadne draho.

Ak nechceme platiť za zbytočne vyrobenú energiu, môžeme sa nášho pohodlia čiastočne vzdať a vyťahovať zo zásuvky všetky spotrebiče a elektrické zariadenia, ktoré často nevyužívame. Neoplatí sa predsa, aby váš televízor odoberal energiu 24 hodín denne, ak ho zapínate iba raz týždenne. V prípade, že sa vám nechce tento proces pravidelne opakovať, môžete si zaobstarať špeciálne zásuvky, ktoré jednoducho zapojíte do svojich pôvodných. Toto riešenie vám umožní vypnúť domáce spotrebiče a elektrické zariadenia diaľkovým ovládaním vždy, keď ich nepoužívate.
Ďalším riešením je predlžovací kábel so spínačom (ľudovo známe ako predlžovačka), do ktorej môžete zapojiť viaceré spotrebiče v miestnosti. Keď teda odchádzate z domu alebo idete spať, všetky spotrebiče vypnete jedným stlačením.

 

O týchto riešeniach by ste mali uvažovať najmä vtedy, ak:

 

Po príchode domov radi relaxujete pred televízorom alebo zaspávate pri obľúbenom seriáli

Taký set-top box je zapnutý v zásuvke 24 hodín denne a potichu míňa vaše peniaze. S úsporným režimom bude vaša spotreba pod kontrolou aj v prípade, že ho momentálne nevyužívate. Nemusíte sa tak ukracovať o komfort rýchleho zapnutia a ani zbytočne preplácať. V prípade, že pozeráte televízor iba zriedka, by mali dbať na to, aby bol od elektrického prúdu odstavený úplne. Nechcete predsa platiť viac za spotrebu, keď je vypnutý, než keď je zapnutý.

Máte starý model televízora

Na staré modely televízorov si musíte dať veľký pozor, patria totiž medzi najväčších “požieračov” energie v stand-by režime. Vo všeobecnosti platí, že čím je spotrebič starší, tým je jeho odber vyšší.

Nedokážete sa odtrhnúť od akejkoľvek elektroniky

Niektorí ľudia vyžadujú po škole či po práci hrobové ticho, iní sa najlepšie zrelaxujú hraním videohier alebo surfovaním na internete. Domácnosť, v ktorej sa nachádza minimálne jeden takýto člen, je zvyčajne vybavená wi-fi routrom, hernou konzolou, laptopom, stolným počítačom a inou modernou elektronikou. Ak sú tieto zariadenia v neustálej pohotovosti, pripravia vás o značnú časť zbytočne vyrobenej energie. Vaša elektronika si tak odhryzne ročne riadny kus z vašich úspor.

Vaša nabíjačka nabíja často aj samú seba

Komu z vás sa už aspoň raz stalo, že ste váš mobil síce z nabíjačky odpojili, ale nabíjačka ostala aj naďalej v zásuvke. Takto odoberáte elektrinu, ktorá už nenabíja žiadne zariadenie a na konci roka zaplatíte za niečo, čo ste vlastne vôbec nevyužili.

Výška faktúry za spotrebovanú energiu v domácnosti nezávisí iba od počtu jej členov či používateľských návykov, ale aj od konkrétneho spotrebiča. Niektoré z nich sú energeticky náročné viac, iné menej. Pri ich kúpe by ste preto mali myslieť aj na ich energetickú spotrebu v stand-by režime. Úsporu však môžete dosiahnuť aj napríklad zmenou dodávateľa energií.

Neplaťte viac za služby, ktoré nevyužívate, a doprajte si z ušetrených peňazí väčší komfort

Chcem zistiť, ako využívať energie efektívne