Aj vďaka VSE je Art Film Fest opäť v Košiciach

 

Filmové umenie za ostatných sto rokov zaznamenalo neskutočný rozmach. Nové technológie umožňujú vtiahnuť diváka priamo do deja a dopriať mu maximálny filmový zážitok. VSE tiež prináša nové riešenia a s radosťou podporuje inovácie. Preto je aj tento rok hrdým partnerom medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Začne sa 15. júna 2018. Premiéru na ňom bude mať aj nový slovenský thriller.

Z Trenčianskych Teplíc sa presťahoval do Trenčína, aby sa napokon od roku 2016 konal v Košiciach. História Art Film Festu je veľmi bohatá. Od roku 1993 si postupne získal priaznivcov po celom svete a dnes patrí medzi popredné festivaly tohto druhu. V súčasnosti ponúka Art Film Fest prehliadku diel svetovej kinematografie a poskytuje tiež značný priestor pre domácu, slovenskú tvorbu. Aj preto bude mať na ňom tento rok slávnostnú predpremiéru mrazivý slovenský thriller Dôverný nepriateľ. Hlavné úlohy v ňom stvárnila slovensko-česká dvojica Gabriela Marcinková a Vojtěch Dyk. Generálnym partnerom tohto filmu je innogy.

Predpremiéra sa bude konať v nedeľu 17. júna v kine Úsmev. Predchádzať jej bude autogramiáda hercov Adyho Hajdu, Gabriely Marcinkovej, Zuzany Porubjakovej či speváčky Emmy Drobnej a režiséra snímky Dôverný nepriateľ Karla Janáka. Košičania sa nich môžu tešiť v nedeľu 17. júna v košickom Auparku o 17:00 hod.

Čakanie na premietanie vybraného snímku alebo rozjímanie nad jeho koncom si môžu návštevníci festivalu spríjemniť v jedinečnej innogy zóne. Základom každého jedného filmu je obrázok, dokonalá snímka. V prostredí kina Úsmev innogy zóna poskytne priestor práve pre zhotovenie si ideálnej fotografie. Kto doteraz nenašiel kreatívne pozadie pre svoje instagramové fotografie, má jedinečnú príležitosť. Fotosteny od innogy sú inšpirované súčasným trendom, ktorý vyhľadávajú blogeri, dizajnéri či umelci.

Lákavé sú však i dve súťažné sekcie festivalu. Pre hrané a krátkometrážne filmy. O najlepších rozhoduje medzinárodná porota, na základe hlasovania ktorej si tvorcovia snímok môžu prevziať hlavnú cenu medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest – Modrého anjela. Tá sa odovzdáva za najlepší film, za najlepšiu réžiu, za najlepší ženský a mužský herecký výkon a tiež za najlepší krátky film. Tento rok o Modrého Anjela zabojuje 13 celovečerných filmov. Dohromady ich však bude s krátkometrážnymi viac než 200. Medzi nimi aj snímky, ktoré uspeli na festivale v Cannes a tiež tie, v ktorých dominuje súčasná problematika utečeneckej krízy. Divácky atraktívny bude určite aj japonský film Zlodeji.

Návštevníkov na Art Film Fest však nepriťahujú len kvalitné svetové i domáce snímky a jeho prezident Milan Lasica, ale tiež zvučné mená, ktoré sa podpísali pod filmové majstrovské diela. Či už z režisérskej stoličky alebo vďaka hereckému výkonu. Preto sa aj počas 26. ročníka festivalu opäť oboznámime s hercami, ktorí z Košíc neodídu s prázdnymi rukami. Ocenenie Hercova misia si tento rok odnesú Zuzana Mauréry a Ivana Chýlková.

Tretí rok po sebe sa Art Film Fest odohrá v druhom najväčšom slovenskom meste, no filmom nebudú žiť len Košice. Špeciálne premietanie sa uskutoční aj v Spišskej Novej Vsi, v tamojšom kine Mier. Hlavný program sa však bude odohrávať v centre Košíc. Filmové snímky sa budú opäť premietať v Kunsthalle, Kulturparku, v Kine Slovan, v Kine Úsmev, v Tabačke Kulturfabrik a tiež na Amfiteátri.

Divácky najatraktívnejší filmový festival Slovenska ART FILM FEST sa v Košiciach, s podporou VSE, člena innogy, uskutoční 15. až 23. júna 2018.