Nová energetika: Prispôsobenie spotreby ako cesta k úsporám
Agregácia flexibility: Nová príležitosť na slovenskom energetickom trhu
Tradičná energetika sa mení a v blízkej budúcnosti sa očakáva aktívnejšia participácia jednotlivých účastníkov trhu s elektrinou na energetickom dianí. Trh s elektrinou je pripravený na novú paradigmu, ktorej súčasťou je viac variabilnej a decentralizovanej produkcie a zároveň flexibilnejší a aktívnejší dopyt.
Priamusúvislosť prechodu na nový model energetického trhu môžeme hľadať v zavádzaní obnoviteľných zdrojov energie (OZE), čo má ekologický aspekt a lokálny aspekt z hľadiska optimalizácií strát v distribúcii.Taktiež platí, že OZE sú intermitentné, čiže niektoré druhy OZE neposkytujú počas roka kontinuálnu výrobu elektriny. Daný trend zavádzania OZE do tradičného energetického systému bude pokračovať aj v dlhodobom časovom horizonte, pretože tradičné fosílne a jadrové zdroje postupne dosiahnu svoje palivové a produkčné limity.
To znamená postupný a dlhodobý prechod z tradičného modelu centralizovanej výroby elektriny pri lineárnej spotrebe elektriny k decentralizovanej výrobe elektriny pri flexibilnejšej spotrebe elektrickej energie.
- Každý účastník trhu s elektrinou si bude vedieť optimalizovať svoju výrobu, resp. spotrebu v zmysle stratégie „Demand Side Management“ (DSM), na základe ktorej vie optimalizovať svoje náklady.
- Na druhej strane platí, že čím viac premenlivých OZE je aktívnych v energetických sústavách, tak tým sú kladené vyššie nároky na vyrovnávanie odchýlok a bilančných nerovnováh v energo sústavách.
To všetko nahráva faktu, že bude potrebné z dlhodobého hľadiska kompenzovať čoraz väčšie výkonové nerovnováhy v energetických sústavách pomocou agregovanej flexibility. Tomu vie napomôcť perspektívny produkt „Agregácia flexibility“, ktorý sa pod vplyvom vyššie spomenutých zmien a trendov vyformoval na slovenskom energetickom trhu. Prinášame vám úvodné informácie, čo je to agregácia flexibility, kto ju môže využiť a aké výhody prináša.
Agregácia flexibility je proces, pri ktoromsa rôzne výrobné zdroje elektrickej energie a spotrebné zariadenia združujú s cieľom maximalizovať ich využitie a zabezpečiť stabilitu elektrizačnej sústavy. Tento proces umožňuje efektívnejšie riadenie výroby a spotreby elektriny, čo prispieva k prevádzkovej bezpečnosti elektrizačnej sústavy a stabilným dodávkam energie.
Agregáciu flexibilitymôžu využiť rôzne subjekty na trhu s elektrinou, ktoré majú dostatočnú spotrebu alebo výrobnú kapacitu elektriny, vrátane:
- Výrobcov elektriny(napr. teplárne, paroplynové elektrárne, bioplynové stanice)
- Prevádzkovateľov zariadení na uskladňovanie energie(napr. batériové úložiská)
- Veľkých odberateľov elektriny(napr. priemyselné podniky, mraziarne, chladiarne)
- Administratívnych budov, školských zariadení, nemocníc a iných inštitúcií
Hlavné výhody
- Finančný benefit– možnosť získať dodatočné príjmy za poskytovanie flexibility.
- Optimalizácia nákladov– efektívnejšie využitie existujúcich energetických zdrojov a zariadení.
- Podpora obnoviteľných zdrojov energie (OZE)– stabilizácia siete pri kolísavej výrobe z OZE.
- Zlepšenie energetickej efektívnosti– lepší manažment spotreby a vyrovnávanie odchýlok.
Potenciálne riziká a výzvy
- Regulačné požiadavky– dodržiavanie legislatívnych a technických podmienok.
- Certifikácia zariadení– niektoré subjekty musia získať certifikáciu pre poskytovanie služieb flexibility.
- Možné sankcie– v prípade nedodržania dohodnutých podmienok.
Druhy služieb poskytovanej flexibility
- Podporné služby certifikované/necertifikované (FCR, aFRR, mFRR)– regulácia frekvencie a činného výkonu a frekvencie v sústave.
- Nefrekvenčné podporné služby– regulácia napätia a ďalšie stabilizačné opatrenia.
- Riadenie odchýlky– vyrovnávanie rozdielov medzi plánovanou a skutočnou spotrebou.
- Obchodné operácie– predaj flexibility na dennom a vnútrodennom trhu.
Agregátori flexibilitybudú integrovaní alebo nezávislí hráči zabezpečujúci riadenie flexibility, ktorí musia disponovať povolením na podnikanie v energetike.
Poskytovatelia flexibilitypre agregátora budú subjekty s vhodnými energetickými zariadeniami (prevádzkovatelia výrobných zariadení, zariadení na ukladanie a dodávku elektriny a prevádzkovatelia spotrebných zariadení s potenciálom disponibility a škálovateľnosti príkonu na ročnej báze).
Kto zohráva akú pozíciu?
- VSE vystupuje ako integrovaný agregátor flexibility, ktorý agreguje a riadi flexibilitu v rámci svojej bilančnej skupiny. Zabezpečuje riadenie a obchodovanie flexibility na trhu a zároveň preberá zodpovednosť za odchýlku za poskytovateľov flexibility v rámci ich odberných a odovzdávacích miest.
- Odberateľ elektrinymôže vystupovať ako poskytovateľ flexibility, pokiaľ disponuje dostatočnou spotrebou alebo technológiami umožňujúcimi riadenie odberu a dodávky elektriny.
- Nezávislý agregátorje subjekt, ktorý preberá zodpovednosť iba za vlastnú odchýlku a nie za odchýlku zákazníkov a nie je ani dodávateľom elektriny v rámci predmetných odberných miest.
- Poskytovatelia flexibilitymôžu byť výrobcovia elektriny, prevádzkovatelia zariadení na uskladňovanie energie a spotrebitelia s dostatočnou úrovňou disponibilnej spotreby.
Základné predpoklady poskytovania flexibility:
- Minimálny flexibilný výkonna výstupe 0,1 – 0,2 MW.
- Čas poskytovania flexibility– môže byť aj v konkrétnych hodinách, ideálne 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
- Technologická pripravenosť– možnosť aktívne riadiť flexibilitu prostredníctvom IT riešenia, resp. požiadavka integrácie flexibilného zariadenia so systémom ZSE Energia.
- Dodržiavanie dohodnutého výkonu v konkrétnom čase.
- Dodržiavanie nábehu(aktivácia flexibility) v závislosti od typu služby max. do 30 min.
- Efektívne plánovania bázického výkonu(dodržiavanie plánovaného odberu/dodávky z a od flexibilného zariadenia s možnosťou úpravy/korekcie v intervale +/-2 hodiny pred časom poskytovania flexibility).
- Tento podnik disponuje viacerými elektrickými pecami, ktoré môžu byť flexibilne riadené tak, aby reagovali na aktuálne požiadavky energetického trhu.
- Keď je v sieti nadbytok elektriny, podnik môže zvýšiť svoju spotrebu a, naopak, pri nedostatku elektriny môže znížiť svoju prevádzku.
- Vďaka tejto schopnosti môže závod získať dodatočný príjem za poskytovanie flexibility a zároveň optimalizovať svoje energetické náklady.
Agregácia flexibility predstavuje novú príležitosť na energetickom trhu, ktorá prináša výhody pre výrobcov, spotrebiteľov aj prevádzkovateľov elektrizačnej sústavy. VSE aktívne hľadá partnerov pre spoluprácu v oblasti agregácie flexibility, aby spoločne prispeli k stabilite a efektívnosti energetického systému na Slovensku.
Ak máte záujem dozvedieť sa viac neváhajte kontaktovať našich odborníkov:
- Možnosti obchodnej spolupráce: Peter Hanulák,peter.hanulak@zse-energia.sk
- Technické nastavenia a požiadavky pre spoluprácu: Kristián Barát,barat_kristian@vseas.sk