Nové osvetlenie – koniec energetických a finančných strát

Mestá a obce sa usilujú o dosiahnutie energetickej efektívnosti vo všetkých svojich zariadeniach. Mesto Trebišov rozhodne nie je výnimkou, a preto nedávno výhodne zainvestovalo do rekonštrukcie svojho zimného štadióna.

Plánovaná renovácia osvetlenia bola kvôli vysokým stratám nevyhnutná. „Mestu sme ponúkli také energetické riešenie, ktoré prinesie úsporu až 60 % nákladov na osvetlenie,“ hovorí Jano Farbár, obchodný manažér našej spoločnosti VSE. V prípade tohto štadióna úspora predstavuje 14 000 € za rok na elektrickej energii a ďalších 4 000 € na údržbe.

Staré, takmer 30 ročné osvetlenie, sme nahradili moderným LED osvetlením. „Do nášho návrhu sme zakomponovali 88 ks LED svietidiel, ktoré pri 100 % svietení dosahujú svietivosť 1415 lx,“ upresňuje Farbár.

Okrem úspory na spotrebe elektrickej energie a výrazného zlepšenia osvetlenia ľadovej plochy, sme na zimný štadión priniesli ďalšiu novinku. Moderné osvetlenie je s DALI reguláciou, ktorá umožňuje nastavovať intenzitu osvetlenia, prípadne osvetliť len časť plochy, ako aj vytvárať rôzne efekty.

„Trebišovský zimný štadión je od teraz pre divákov atraktívnym a zážitkovým miestom. Navyše spĺňa kritériá pre TV prenosy,“ dodáva projektový manažér.

S projektom osvetlenia trebišovského štadióna sme finišovali a odovzdávali ho koncom apríla v čase koronakrízy. „Dodržiavali sme všetky potrebné opatrenia, vrátane nosenia rúšok, rukavíc či používania dezinfekcie. Samozrejme, priestor bol uzavretý,“ spomína Farbár.

O obnove osvetlenia a prínose pre mesto bola spracovaná aj reportáž. Primátor mesta v nej navyše ocenil rovnomernosť osvetlenia a rýchlu návratnosť vďaka úspore ročných nákladov na energie i servis. Viac v samotnom príspevku trebišovskej televízie.