AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SVETOVÝCH BURZÁCH

Vývoj na trhu s elektrinou

Elektrina zo zelenších zdrojov vytláča spaľovanie uhlia a iných pevných palív. Na jednej strane ide o prínos pre životné prostredie, na druhej strane práve tvrdšie ekologické normy sú za posledným zdražením elektriny na burzách, ktoré čoskoro pocítia aj slovenskí odberatelia. Cena sa od vlaňajška drží na úrovni deväťročných maxím.

Ceny elektriny ťahajú nahor opäť ceny emisných povoleniek na CO2. Tie sa nachádzajú na svojich 10-ročných maximách. Znižuje sa aj ich prebytok. Je to vďaka tomu, že sa EÚ snaží ich množstvo predané v aukciách na začiatku roku 2019 obmedziť o 40 percent a zvýšiť tak tlak na producentov elektriny z fosílnych palív a rozvoj inovatívnych technológií produkujúcich menej skleníkových plynov. Podporu má elektrina zo slnka, vetra či biomasy. Povolenky si totiž musia výrobcovia elektriny produkujúci CO2 kupovať na trhu. Potom si ich započítajú do svojich cien. Zatiaľ čo v januári 2018 emisná povolenka bola na trhoch obchodovaná na úrovni okolo 8 € za tonu, dnes je táto cena približne 25 € za tonu.

Zdraženie emisných povoleniek bolo také výrazné, že prevýšilo aj pokles cien plynu a uhlia zo začiatku tohto roka. Ceny vtedy klesali z minuloročných maxím. Oslabenie cien elektriny a plynu súviselo predovšetkým s teplejším počasím na začiatku roka, v apríli však dosiahla cena emisných povoleniek niekoľkoročné maximum, čo v konečnom dôsledku spôsobilo rast cien elektriny na burze.

Ceny povoleniek však tlačí hore aj odklad brexitu. Britskí producenti emisií skleníkových plynov musia aj naďalej nakupovať emisné povolenky pre svoju potrebu. S tým však už pre očakávaný odchod z eurobloku zrejme nepočítali.

V najbližších mesiacoch sa dá počítať so stabilizáciou okolo aktuálnych úrovní. Stále je tu však ešte pomerne veľa otvorených otázok – ide o globálne vplyvy na burzy, ako je brexit, ale aj makroekonomická situácia v regióne a vo svete. Pre Slovensko bude dôležitým míľnikom aj očakávané spustenie blokov v Mochovciach. Sprevádzkovanie blokov zvýši dodávaný elektrický výkon do slovenskej elektroenergetickej sústavy, pričom každý z ýchto blokov predstavuje príspevok 471 megawattov inštalovaného výkonu.

Zdroj www.energia.sk, www.pravda.sk

Vývoj cien elektriny od 03/2018 do 03/2019 - Phelix Base Year Future
(Zdroj pxe.cz)

Vývoj na trhu s ropou

Ceny ropy v súčasnosti klesajú. Na trhu totiž pretrvávajú obavy z negatívnych dopadov obchodných sporov na svetovú ekonomiku. Dňa 5. 6. 2019 severomorská ropa Brent po dlhej dobe poklesla už pod úroveň 60 dolárov za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) sa v rovnakom čase nachádzala na úrovni tesne nad 50 dolárov za barel.

Ceny ropy pritom nedávno (v polovici mesiaca máj) po určitú dobu rástli, pretože Saudská Arábia signalizovala, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude aj naďalej v spolupráci s Ruskom usilovať o odvrátenie nadbytočných dodávok suroviny na trh. K rastu cien ropy podľa analytikov prispela aj nedávna správa, že Spojené štáty americké posielajú na Blízky východ 1500 nových vojakov kvôli bližšie nespresnenej iránskej hrozbe. Na dodávky ropy mali negatívny vplyv taktiež americké sankcie voči Venezuele a Iránu. Neskôr, v druhej polovici mája, však ropa začala opäť zlacňovať.

V piatok 31. 5. 2019 zažili ceny ropy prudký pokles. Americký prezident Donald Trump totiž plánovaným zavedením ciel na dovoz z Mexika posilnil obavy, že napätie v medzinárodných obchodných vzťahoch bude mať negatívny vplyv na dopyt po rope.

Za celý mesiac máj stratil Brent až 11 percent, čo predstavuje jeho najvýraznejší mesačný pokles od vlaňajšieho novembra.

Zdroj www.reuters.com, www.fxstreet.cz

Vývoj cien ropy od 04/2019 do 05/2019

Zdroj www.ice.com

Vývoj na trhu so zemným plynom

Dostačujúca ponuka plynu v súčasnosti v Európe môže ďalej stláčať ceny krátkodobých produktov na NCG, ďalším poklesom dlhodobých kontraktov môže „pomôcť“ cena ropy Brent na 4-mesačných minimách. Ceny plynu v Európe už prekonali úrovne, ktoré boli ešte pred pár mesiacmi považované za cenové dno, Cal-20 na NCG sa priblížil k svojmu ročnému minimu.

Po prudkých cenových poklesoch z minulého týždňa sa môžeme dočkať krátkodobej korekcie v opačnom smere (t. j. mierny nárast, nakoľko budú obchodníci optimalizovať svoje portfóliá), avšak nabitý harmonogram priplávania množstva LNG tankerov k európskym brehom a už zo 70% zaplnené nemecké zásobníky nahrávajú atraktívnejším cenovým hladinám v dlhodobom výhľade.

Avšak pri tvorbe cien plynu sa berie do úvahy posledných 12 mesiacov, a tu máme pred sebou ešte viac mesiacov. Vzhľadom na doterajší vývoj na trhu je rovnako veľmi pravdepodobné medziročné navýšenie cien na strane tejto komodity.

Vývoj cien zemného plynu od 04/2019 do 06/2019

Zdroj www.pxe.cz, www.eex.de, www.energia.sk