VSE prináša na Slovensko projekt e-mobility

Vo VSE podporujeme ekologický spôsob dopravy a chceme do budúcnosti našim zákazníkom vytvoriť podmienky na využívanie áut s elektrickým pohonom. Výhodou elektromobilov je nulová produkcia oxidu uhličitého (CO2), výrazne nižšie prevádzkové náklady ako pri klasických automobiloch a nižšia hlučnosť.

Rozhodli sme sa preto v roku 2010 odštartovať projekt e-mobility na Slovensku a aktivity našej spoločnosti v tejto oblasti. Zavedenie projektu podporili aj Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a Mesto Košice.

 

VSE verí elektromobilom – buduje pre ne nabíjaciu infraštruktúru

Základným predpokladom fungovania elektromobilov je prelomenie začarovaného kruhu „bez áut nemá význam budovať infraštruktúru“ a „bez infraštruktúry nie je možné používať autá“. VSE preto ako prvá spoločnosť na Slovensku vybudovala v Košiciach prvú verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Nachádza sa na Mlynskej ulici pri sídle našej spoločnosti. Ďalšiu nabíjaciu stanicu sme otvorili v Bratislave – ide o prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily v hlavnom meste, ktorá je určená pre verejnosť (fotogaléria). Neskôr sme otvorili nabíjačku v Poprade, Nitre a v Kúpeľoch Štós. Ďalšie nabíjačky sme začali stavať v spolupráci s partnermi, ktorí začali vnímať elektromobilitu ako vhodný doplnok k ich biznisu. Tak vznikla nabíjacia stanica v Levoči (Car and Wash centrum Kärcher) či pred ekologickou budovou Eco Point v Košiciach, na parkovisku v Prešove aj v komplexe spol. Schnellecke v Lozorne. Všetky stanice sú verejne prístupné s európskym nabíjacím štandardom Mennekes Type 2.

Okrem týchto nabíjačiek sme tiež hrdí na to, že už aj v samosprávach sa rozhodli prepnúť na zelenú. Výborným príkladom je Dopravný podnik mesta Košice, ktorý v októbri 2014 krstil vo svojom vozovom parku 5 elektoautobusov – stali sa tak jednotkou medzi stredoeurópskymi mestami. Pomocou nášho know–how v tejto oblasti sme im pomohli navýšiť v depe MRK (maximálna rezervovaná kapacita) v napäťovej sústave a vybudovať prípojku, ktorá by umožnila nabíjanie sa elektroautobusov.

 

V súčasnosti hľadáme partnerov pre e–mobilitu, ktorým ponúkame poradenstvo pri výbere miesta a typu nabíjačiek, ich inštaláciu ale aj samotné nabíjacie stanice či „domáce eBoxy“, ktoré im vieme zabezpečiť v spolupráci s našou materskou skupinou innogy. Preto ak vnímate e–mobiltu ako pokrokové riešenie pre Vás či Vaše podnikanie, neváhajte nás kontaktovať e-mobility@vse.sk.

 

SEVA: Firmy sa spojili pre dopravu bez emisií

V apríli 2012 Východoslovenská energetika a.s. a ďalší predstavitelia energetického a elektrotechnického priemyslu oznámili založenie Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), ktorej úlohou je zastupovať a podporovať rozvoj dopravy a dopravnej infraštruktúry pre osobné i úžitkové elektrické vozidlá na Slovensku.

Medzi hlavné ciele organizácie patrí:

  • vznik efektívnej komunikačnej platformy medzi verejnou správou, vzdelávacími inštitúciami, podnikateľskými subjektmi a zahraničnými partnermi;
  • podpora rozvoja konkurenčného prostredia na trhu s elektromobilitou v SR;
  • spolupráca s odbornými organizáciami, inštitúciami a podnikateľmi na Slovensku a v zahraničí;
  • zastupovanie elektromobility ako nového priemyselného odvetvia.

 

Aké ďalšie aktivity plánujeme do budúcnosti?

Pre úspešné rozšírenie používania elektromobilov na Slovensku sme pripravení:

  • spolupracovať s verejnou správou na príprave legislatívnych podmienok;
  • podporovať spoluprácu so zahraničnými partnermi v elektromobilite;
  • naďalej vyvíjať aktivity, ktoré elektromobilitu priblížia verejnosti v podobe prezentácií a podujatí pre laickú i odbornú verejnosť.

Poslať odkaz na túto stránku známemu

Complementary Content
${loading}