Vývoj cien za posledný mesiac
EUA- do strany v širokom pásme s investičnými stratégiami |
Očakávania pre budúce obdobie
|
Vývoj cien elektriny
Začiatkom augusta sa ceny elektriny vyvíjali do strany bez významnejších faktorov. 9. augusta však poskočili nahor. Dôvodom bol rast cien plynu kvôli hrozbe poklesu dodávok LNG do Európy v dôsledku hrozby štrajku v austrálskych zariadeniach na produkciu LNG.
Plyn ťahal ceny elektriny nahor, fotovoltika naopak nadol
Slovenský Cal-24 dosiahol mesačné maximum 22. augusta, keď stúpol na 154,59 EUR/MWh. Vzápätí po tom 24. augusta klesol na mesačné minimum na 142,62 EUR/MWh.
Počas augusta tak tlačili ceny elektriny nahor hlavne ceny plynu. Nadol ich naopak ťahal rastúci inštalovaný výkon vo fotovoltike.Popoludňajšie ceny denného trhu klesali hlavne cez víkendy do blízkosti nuly. Slovenskú priemernú cenu denného trhu za tento rok to stlačilo už na 109,73 EUR/MWh. Nemecká priemerná spotová cena už klesla dokonca pod 100 EUR/MWh na 99,42 EUR/MWh.
Prehriata voda v riekach ovplyvnila výrobu z jadra
V posledných augustových týždňoch sa však pokles spotových cien zastavil.Spoločnosť EDF bola nútená znižovať výkon svojich jadrových reaktorov chladených riečnou vodou kvôli prehriatej vode v riekach. Klesala tiež produkcia elektriny v OZE, vo vetre aj vo fotovoltike.Hoci slnko už bude produkovať s kratšími jesennými dňami menej elektriny, akonáhle sa opäť rozfúka, elektrina z veterných turbín môže tlačiť spotové ceny ďalej nadol.A to zvlášť v situácii, keď EDF postupne zvyšuje výkon v jadre a v druhej polovici septembra by mali klesnúť ceny plynu. To umožní klesnúť aj cenám elektriny vyrábanej v paroplynových elektrárňach, ktoré často vyrábajú poslednú dopytovanú MWh a tak je ich cena smerodajná pre cenu denného trhu.
Ceny denného trhu indikujú, kde je rovnováha medzi dopytom a ponukou, preto sú dôležité aj pre forwardové ceny. Cal-24 je aktuálne asi o 30 % drahší, ako priemerná cena denného trhu v tomto roku. Toto je riziková prirážka, ktorá má pokryť budúcu neistotu. Pred krízou sa riziková prirážka pohybovala medzi 15 až 35 %. Počas krízy bola často vyššia ako 100 %. To je ďalší znak toho, že trh s energiami sa stabilizuje.
Pred zimou môžu ceny elektriny ešte mierne klesnúť. Bude rásť výkon EDF, Slovenské elektrárne postupne navyšujú výkon 3. bloku v Mochovciach a OZE by mali produkovať priemerné množstvá elektriny.
Spotreba elektriny sa pritom stále pohybuje na 7-ročných minimách a neočakáva sa jej výraznejší rast. Priemysel nebude riskovať navýšenie produkcie kvôli neistému vývoju trhu s energiami počas zimy a meteoportály zatiaľ indikujú teplejšiu jeseň aj zimu. Ak v tejto situácii prudšie klesnú ceny plynu, elektrina ich bude ochotne nasledovať. Nahor ich môže vytlačiť neočakávaná nepriaznivá udalosť, alebo väčší výpadok.
Ceny slovenskej elektriny
Zdroj: www.eex.com
Vývoj cien plynu
28. augusta odbory v Chevrone oznámili, že od 7. septembra začnú štrajkovať 11 hodín denne a v ďalších týždňoch budú svoj tlak stupňovať. Po tejto správe ceny začali klesať. Hoci bol štrajk istý, dodávky LNG to bezprostredne neobmedzí. 6.9. by sa mala skončiť nórska údržba.
Európske zásobníky boli k 1.9. plné na 92,88 % a slovenské na 95,96 %. Dopyt po plyne na vtláčanie klesá. Spotreba plynu v priemysle je stále asi o 10% nižšia ako pred krízou a kvôli neistote tak rýchlo neporastie. Dodávky LNG do Európy sú stále dostatočne vysoké. V septembri preto môžu ceny plynu ešte klesnúť. Ak však bude v októbri štrajk stupňovaný a príde ochladenie, ceny otočia k rastu.
Ceny nemeckého plynu THE
Zdroj: www.eex.com
Vývoj cien emisných povoleniek, uhlia a ropy
Ceny EUA Dec23 sa v auguste vyvíjali do strany v širokom pásme medzi 82,50 až 90 €/t. Hoci ich nadol tlačila produkcia elektriny v OZE, v poklese im bránil polovičný objem v aukciách EEX. Od polovice septembra však aukčné objemy výrazne vzrastú.Ak nenarastie dopyt v energetike a priemysle, ceny EUA Dec23 môžu v septembri klesnúť aj pod 80 €/t.
Ceny EUA, uhlia a ropy a kurz EUR/USD
Zdroj: EEX, IC
Ceny emisných kvót
Zdroj: EEX, IC