Vývoj cien vybraných komodít

Aktuálne informácie, ktoré pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.

Vývoj cien vybraných komodít

Aktuálne informácie, ktoré pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.

Nové riziko na trhu s plynom, obchody s emisnými kvótami či rastúci ázijský dopyt po uhlí spôsobili, že v máji cena elektriny dosiahla svoje tohtoročné maximum. Aký vývoj očakávame v nasledujúcom období, to sa dočítate ďalej. Analýzu vývoja pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.
Vývoj cien za posledný mesiac ↗
ELEKTRINA- rast s plynom, emisnými kvótami, uhlím a výpadkom OZE
 
PLYN- rast s rizikom konfiškácie platieb za ruský plyn

EUA- rast so zatváraním krátkych pozícií z dôvodu vyššieho rizika 
Očakávania pre budúce obdobie ↘
POKLES - plné zásobníky, zdravé dodávky potrubného plynu a LNG, teplá jar a horúce leto, vysoká výroba elektriny v OZE, jadre a hydre
 
RAST - geopolitické riziko, nečakané ochladenie, nórske výpadky a iné

Vývoj cien elektriny

Od konca februára ceny elektriny rastú. Cena slovenského Cal-25 dosiahla 21. mája dokonca trojcifernú hodnotu a 27. mája vystúpila na tohoročné maximum 104,50 EUR/MWh.4. júna však klesla späť na dvojcifernú hodnotu. Priemer denného trhu ISOT za rok 2024 je 71,24 €/MWh.

Hnacie sily rastu cien

Hlavným hnacím motorom cien elektriny sú ceny plynu.O nich píšeme nižšie.
Ďalším silným faktorom sú emisné kvóty, ktorých ceny svojimi stratégiami ovplyvňujú investori a špekulanti.

Práve oni ešte pred tromi mesiacmi vsádzali na to, že emisných kvót bude na trhu prebytok, keďže systém EU ETS je nastavený lineárne, no fundamentálne udalosti také nie sú. Ide hlavne o prepad spotreby emisných kvót pri výrobe elektriny, ktorý bol minulý rok 24-percentný. Klesla však aj spotreba v priemysle. Zároveň však vďaka reforme RePowerEU narástli objemy emisných kvót, ktoré sa predávajú v aukciách.To viedlo investorov k tomu, že pri vyšších cenách emisných kvót ich vypredávali, čím zväčšovali svoje čisté krátke pozície.
Počas apríla a mája však túto stratégiu zmenili a viackrát po sebe zmenšovali tieto svoje čisté krátke pozície. To signalizovalo, že prestávajú veriť v ďalší pokles cien emisných kvót a, naopak, očakávajú obrat k rastovému trendu.
Potvrdzovali to aj tým, že začali zväčšovať svoje dlhé pozície, teda nakupovali v očakávaní rastu cien. Dočasne pritom ignorovali možný prebytok kvót spôsobený RePowerEU a prepadom dopytu kvôli slabému priemyslu a prírastku OZE. Faktom je, že RePowerEU a MSR v budúcnosti zabezpečia, že bude veľký nedostatok kvót a ich ceny budú rásť vysoko nad úroveň 100 €/t.

Ďalším faktorom, ktorý tlačil ceny elektriny nahor, boli ceny uhlia. 

Hoci Európa proklamuje odchod od tohto paliva, stále tu je množstvo uhoľných elektrární. Európske uhoľné terminály sú však dosť plné a dopyt je nízky.Avšak dôvodom rastu cien uhlia bol silný ázijský dopyt.Horúčavy tam dvíhajú dopyt po elektrine pre klimatizácie a tú z veľkej časti vyrábajú uhoľné elektrárne.

V máji klesla produkcia z dotovaného vetra a slnka, čo tiež tlačilo ceny nahor.

Na pozadí toho všetkého tlačilo ceny nahor aj geopolitické riziko. Zdá sa však, že riziko v posledných dňoch ustupuje a dáva tak priestor medvedím fundamentálnym faktorom, ktoré by konečne mali zatlačiť ceny elektriny nadol.

Ceny slovenskej elektriny

Zdroj: www.eex.com

Vývoj cien plynu

Ceny plynu tlačil v máji nahor prudký nárast rizika poklesu jeho dodávok do Európy. Nemecký THE Cal-25 stúpol 23. mája na 40,40 €/MWh, čo bola jeho najvyššia hodnota od 8. decembra 2023.Spotový priemer za rok 2024 tiež stúpol. V CEGHu z 28,72 na 29,61, v THE z 28,12 na 28,96 a v TTF z 27,92 na 28,81 €/MWh.

Nové silné riziko spôsobilo rast cien plynu

Riziko poklesu dodávok LNG z dôvodu konfliktu na Blízkom východe, ba dokonca ani riziko nárastu ukrajinského importu plynu kvôli ruskému bombardovaniu ukrajinskej energetickej infraštruktúry už tak nestrašili obchodníkov.Objavilo sa však nové silné riziko. Počas najsilnejšej fázy nórskej údržby, keď 21. mája dodalo Nórsko do Európy iba 177 miliónov m3,vydala rakúska spoločnosť OMV vyhlásenie, podľa ktorého jej môže súd uložiť povinnosť presmerovať platby za ruský plyn dodávaný Gazpromom inej európskej spoločnosti, ktorá si tým sčasti pokryje svoj súdom uznaný nárok na odškodnenie za nedodaný plyn, ktorý jej nedodal práve Gazprom. Toto sa môže týkať viacerých odberateľov Gazpromu.Spoločnosti, ktoré si na základe súdneho rozhodnutia nárokujú odškodnenie, môžu v lete začať konfiškovať platby za plyn dodávaný Gazpromom do Európy.Akosi automaticky sa predpokladá, že Gazprom by v tom prípade zastavil dodávky potrubného plynu do Európy.Celkovo Gazprom dodáva potrubiami cez Ukrajinu a Turkstream 80 až 90 miliónov m3 denne.Ak by došlo k úplnému zastaveniu od 1. júla, Európe by mohlo do konca roku chýbať aj viac ako 15 miliárd m3. Aby to vykompenzovala, musela by doviezť viac ako 100 LNG tankerov navyše.

Začiatkom júna však prevzali taktovku do rúk medvedie fundamentálne faktory. A to tak rozhodne, že im ju z rúk nevyrazil ani 6-dňový výpadok v nórskej Nyhamne.
Spotreba plynu sa stále plazí na 8-ročnom minime, európske zásobníky sú už plné na 71 %, jarná časť nórskej údržby sa už skončila a napriek ázijským horúčavám, kvôli ktorým rastie ázijský dopyt po LNG, sa do Európy stále plaví dosť tankerov. Ak sa opäť neudeje niečo mimoriadne, tieto faktory by mali ceny plynu zatlačiť nadol.

Ceny nemeckého plynu THE

Zdroj: www.eex.com

Vývoj cien emisných povoleniek, uhlia a ropy

Podľa oznámenia Európskej komisie bude od septembra 2024 do augusta 2025 stiahnutých z obehu 267 miliónov ton EUA v rámci MSR.Celkové množstvo kvót v obehu (TNAC) v roku 2023 bolo 1,11 miliardy ton. V roku 2022 bolo TNAC 1,13 miliardy ton a do MSR bolo presunutých 272 miliónov ton. Ide teda o takmer identické čísla,čo by nemalo mať takmer žiadny vplyv na cenu EUA.

Ceny EUA, uhlia a ropy a kurz EUR/USD

Zdroj: EEX, ICE

Ceny emisných kvót

Zdroj: EEX, ICE