Vývoj cien vybraných komodít

Prinášame vám aktuálne informácie o dianí na komoditných trhoch, ktoré pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.

Vývoj cien vybraných komodít

Prinášame vám aktuálne informácie o dianí na komoditných trhoch, ktoré pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.

Prinášame vám aktuálne informácie o dianí na komoditných trhoch, ktoré pre vás pripravila Spoločnosť JPX s.r.o.

Vývoj cien za posledný mesiac

ELEKTRINA-  pokles s produkciou OZE a zmenšovaním rizikovej prirážky
PLYN-  rast kvôli austrálskemu štrajku
EUA-  do strany v širokom pásme s investičnými stratégiami

Očakávania pre budúce obdobie

POKLES - výkon v OZE, dostatok nórskeho plynu po skončení údržby, mierne počasie, plné zásobníky, nízka spotreba
RAST - austrálsky štrajk, nepriaznivý neočakávaný výpadok

Vývoj cien elektriny

Začiatkom augusta sa ceny elektriny vyvíjali do strany bez významnejších faktorov. 9. augusta však poskočili nahor. Dôvodom bol rast cien plynu kvôli hrozbe poklesu dodávok LNG do Európy v dôsledku hrozby štrajku v austrálskych zariadeniach na produkciu LNG.

Plyn ťahal ceny elektriny nahor, fotovoltika naopak nadol

Slovenský Cal-24 dosiahol mesačné maximum 22. augusta, keď stúpol na 154,59 EUR/MWh. Vzápätí po tom 24. augusta klesol na mesačné minimum na 142,62 EUR/MWh.
Počas augusta tak tlačili ceny elektriny nahor hlavne ceny plynu. Nadol ich naopak ťahal rastúci inštalovaný výkon vo fotovoltike.Popoludňajšie ceny denného trhu klesali hlavne cez víkendy do blízkosti nuly. Slovenskú priemernú cenu denného trhu za tento rok to stlačilo už na 109,73 EUR/MWh. Nemecká priemerná spotová cena už klesla dokonca pod 100 EUR/MWh na 99,42 EUR/MWh.

Prehriata voda v riekach ovplyvnila výrobu z jadra

V posledných augustových týždňoch sa však pokles spotových cien zastavil.Spoločnosť EDF bola nútená znižovať výkon svojich jadrových reaktorov chladených riečnou vodou kvôli prehriatej vode v riekach. Klesala tiež produkcia elektriny v OZE, vo vetre aj vo fotovoltike.Hoci slnko už bude produkovať s kratšími jesennými dňami menej elektriny, akonáhle sa opäť rozfúka, elektrina z veterných turbín môže tlačiť spotové ceny ďalej nadol.A to zvlášť v situácii, keď EDF postupne zvyšuje výkon v jadre a v druhej polovici septembra by mali klesnúť ceny plynu. To umožní klesnúť aj cenám elektriny vyrábanej v paroplynových elektrárňach, ktoré často vyrábajú poslednú dopytovanú MWh a tak je ich cena smerodajná pre cenu denného trhu. 

Ceny denného trhu indikujú, kde je rovnováha medzi dopytom a ponukou, preto sú dôležité aj pre forwardové ceny. Cal-24 je aktuálne asi o 30 % drahší, ako priemerná cena denného trhu v tomto roku. Toto je riziková prirážka, ktorá má pokryť budúcu neistotu. Pred krízou sa riziková prirážka pohybovala medzi 15 až 35 %. Počas krízy bola často vyššia ako 100 %. To je ďalší znak toho, že trh s energiami sa stabilizuje.

Pred zimou môžu ceny elektriny ešte mierne klesnúť. Bude rásť výkon EDF, Slovenské elektrárne postupne navyšujú výkon 3. bloku v Mochovciach a OZE by mali produkovať priemerné množstvá elektriny. 

Spotreba elektriny sa pritom stále pohybuje na 7-ročných minimách a neočakáva sa jej výraznejší rast. Priemysel nebude riskovať navýšenie produkcie kvôli neistému vývoju trhu s energiami počas zimy a meteoportály zatiaľ indikujú teplejšiu jeseň aj zimu. Ak v tejto situácii prudšie klesnú ceny plynu, elektrina ich bude ochotne nasledovať. Nahor ich môže vytlačiť neočakávaná nepriaznivá udalosť, alebo väčší výpadok.

Ceny slovenskej elektriny

Zdroj: www.eex.com

Vývoj cien plynu

Od 9. do 22. augusta ceny plynu rástli kvôli hrozbe štrajku v 3 austrálskych LNG závodoch s celkovou ročnou kapacitou 55,5 miliárd m3.Pracovníci Chevron Corporation a Woodside Energy chceli štrajkovať kvôli zvýšeniu platov a ďalším výhodám.Štrajk by mohol ohroziť plynulosť exportu austrálskeho LNG do zahraničia.Väčšina týchto dodávok je určená pre Áziu. Už v minulosti sme však videli, že veľkí ázijskí importéri LNG nemajú problém nahradiť tieto dodávky v prípade urgentnej potreby americkým spotovým LNG prakticky za akúkoľvek cenu. Práve na ňom je závislá Európa. Týždeň štrajku by mohol spôsobiť výpadok LNG v objeme asi 1 miliardy m3. 
22. 8. stúpol nemecký THE Cal-24 na mesačné maximum 58,10 €/MWh z mesačného minima 49,925 €/MWh dosiahnutého 2.9. 23. 8 bola dosiahnutá dohoda v spoločnosti Woodside. Ceny plynu klesli o 10 až 20%. Trhy si však vzápätí uvedomili, že v Chevrone štrajk stále hrozí a zároveň sa začala hlavná fáza nórskej údržby, počas ktorej mali klesnúť dodávky nórskeho plynu do Európy o viac ako o polovicu.
28. augusta odbory v Chevrone oznámili, že od 7. septembra začnú štrajkovať 11 hodín denne a v ďalších týždňoch budú svoj tlak stupňovať. Po tejto správe ceny začali klesať. Hoci bol štrajk istý, dodávky LNG to bezprostredne neobmedzí. 6.9. by sa mala skončiť nórska údržba. 

Európske zásobníky boli k 1.9. plné na 92,88 % a slovenské na 95,96 %. Dopyt po plyne na vtláčanie klesá. Spotreba plynu v priemysle je stále asi o 10% nižšia ako pred krízou a kvôli neistote tak rýchlo neporastie. Dodávky LNG do Európy sú stále dostatočne vysoké. V septembri preto môžu ceny plynu ešte klesnúť. Ak však bude v októbri štrajk stupňovaný a príde ochladenie, ceny otočia k rastu. 

Ceny nemeckého plynu THE

Zdroj: www.eex.com

Vývoj cien emisných povoleniek, uhlia a ropy

Ceny EUA Dec23 sa v auguste vyvíjali do strany v širokom pásme medzi 82,50 až 90 €/t. Hoci ich nadol tlačila produkcia elektriny v OZE, v poklese im bránil polovičný objem v aukciách EEX. Od polovice septembra však aukčné objemy výrazne vzrastú.Ak nenarastie dopyt v energetike a priemysle, ceny EUA Dec23 môžu v septembri klesnúť aj pod 80 €/t.

Ceny EUA, uhlia a ropy a kurz EUR/USD

Zdroj: EEX, IC

Ceny emisných kvót

Zdroj: EEX, IC