Vraňare i Koňare pobežia, aby pomáhali

 

Jeden z najväčších a najúspešnejších slovenských projektov spájajúcich v sebe šport a charitu, za ktorého zrodom stojí spoločnosť Progress Promotion Košice a Východoslovenská energetika, dlhoročný titulárny partner projektu, sa v máji tohto roku pokúsi už po 9. krát aktivizovať deti, školy, športové kluby, profesionálnych športovcov, významné osobnosti spoločenského života a celú širokú verejnosť, aby urobili niečo pre vlastné zdravie, ale najmä pomohli spoločne vybranému subjektu získať potrebné finančné prostriedky.

 

Projekt sa za 8 rokov svojej existencie predstavil už v 6 východoslovenských mestách, zúčastnilo sa ho 23 079 malých i veľkých bežcov a sumou 88 931 eur prispel na pomoc 17 rôznym subjektom.

Tento rok sa VSE CITY RUN po prvýkrát predstaví na pôde tretieho najväčšieho slovenského mesta a všetci sa tak môžeme tešiť na košicko – prešovské derby. V Košiciach pobežíme v stredu 4. mája, Prešovčania odštartujú o tri týždne neskôr, v stredu 25. mája.

obrázok city run 1

 

KOMU BUDE FANDIŤ GABIKA MARCINKOVÁ?

Známa herečka, Gabriela Marcinková, ktorá si už zahrala aj po boku Anthony Hopkinsa, je okrem lásky k divadlu a filmu známa aj vášňou pre beh. V roku 2016 sa stáva tvárou projektu MMM – Women Friendly Marathon a zavítala aj na tlačovú konferenciu ku chystanému VSE City Run, aby podporila jeho myšlienku. Keďže je rodená Prešovčanka, bude dozaista sledovať, ako sa priateľský súboj medzi jej rodným mestom a Košicami, kde doteraz absolvovala 7 štartov na Polmaratóne MMM, skončí. Ku svojej vášni pre beh nám povedala:

„Pre mňa je beh istým druhom meditácie. Málokedy sa nám v živote podarí dosiahnuť stav oslobodenia sa od problémov a venovania sa len svojmu telu, dosiahnuť niekedy až ozdravujúci pocit „nemyslenia“. A toto prežívam, keď si idem zabehať. Zároveň mi beh dodáva energiu do všetkých ostatných činností, pomáha mi cítiť sa zdravšie – fyzicky aj psychicky. Niekedy si po dobrom tréningu pomyslím, ako mi je ľúto ľudí, ktorí nepoznajú pocit šťastia z fyzického vyčerpania. Ja viem, že to pôsobí nelogicky, ale takto to jednoducho funguje – keď do niečoho vložíte energiu, tá energia sa vám vráti. Ak ste unavení po práci, celovečerné opakované vylihovanie vám energiu nevráti. Šport áno. Nemyslím si, že šport je všemocný, ani že vás zbaví všetkých problémov. Ale absolútne verím v to, že z vás urobí aspoň v nejakom zmysle lepších ľudí.“


 

PREKONAŤ STOVKU BUDE NUTNOSŤOU

V minulosti sme v rámci VSE City Run boli svedkami súbojov na diaľku, keď na výsledok z jedného mesta reagovalo to druhé snahou o prekonanie výsledku na bežeckom páse. Preto obzvlášť v tomto roku sa dá čakať energická odozva Prešova na výsledok z Košíc 4. mája. Bez pokorenia aspoň 100 km hranice tento súboj nemožno vyhrať. A to celé treba zvládnuť s cieľom zapojiť do aktivity na bežeckom páse čo najviac ľudí, ktorí chcú takto Dorke pomôcť. Historické rebríčky VSE City Run vyzerajú dnes takto:

Stará Ľubovňa 2015
Počet km odbehnutých na bežeckom páse: 115,63 km

 

Poprad 2015
Počet km odbehnutých na bežeckom páse: 111,85 km

 

Košice 2008
Počet km odbehnutých na bežeckom páse: 104,50 km

 

obrázok city run 2

 

POMOC POPUTUJE DO DORKY

Príjemcom finančnej pomoci bude tento rok DORKA – centrum pre obnovu rodiny, ktoré pomáha rodinám v ťažkých životných situáciách tak v Košiciach, ako aj v Prešove, presmerovať svoj osud smerom k pozitívnej zmene. Jedným zo zriaďovateľov DORKY je aj občianske združenie Úsmev ako dar, ktoré dnes už nikomu detailnejšie predstavovať netreba. VSE City Run podporí v prešovskom centre Dorky aj nový projekt, ktorým je vznik sociálneho podniku – cestovinárne. Rado Dráb zo spoločnosti Úsmev ako dar: „Naša nová cestovináreň umožní ženám a matkám znevýhodneným na trhu práce zamestnať sa a pracovať aj popri starostlivosti o svoje deti a zlepšiť tak ich neľahkú životnú situáciu. Finančný dar z VSE City Run pomôže dovybaviť technicky toto pracovisko. Veľmi sa z podpory tešíme a budete nás vidieť aj v štartovom poli.“

obrázok Dorka

obrázok Úsmev ako dar
 

 
 

VYHRÁVA JEDEN POMÁHA KAŽDÝ

VSE City Run je jedinečným podujatím aj v tom, že skutočne každý jeho aktívny účastník prispieva veľmi transparentne na zbierku, ktorej výnos putuje na vybraný cieľ, v tomto roku teda DORKE. Suma sa skladá z vyzbieraného štartovného, ktoré predstavuje 3 Eurá pre dospelých a 1 Euro pre deti a študentov. Ďalším spôsobom ako pomôcť je odbehnúť ľubovoľnú vzdialenosť na bežeckom páse. Ten sa po ôsmich hodinách zastaví a čím je kilometrov viac, tým je suma vyššia. “Za každý takýto kilometer prispejeme aj tento rok sumou 33 Eur,“ potvrdila hovorkyňa Skupiny VSE Holding Andrea Danihelová. “Veríme, že aj tento rok dodržíme tradíciu a náš vklad vyprovokuje darcov, ktorí na štartovnom a ďalších daroch tromfnú náš vklad a spolu tak vyzbierame čo najviac,“ dodala.

Ak padne očakávaná stovka, časť vyzbieranej sumy, okrem štartovného, si môžeme už teraz rýchlo odhadnúť.

KTO KAŽDÝ NA ŠTARTE

Vlaňajší účastnícky rekord, keď v Košiciach sa do VSE City Run zapojilo viac než 2.200 účastníkov sa môže prepísať. Svedčí o tom záujem, ktorý prichádza zo všetkých strán.

Okrem samotných bežcov, ktorých sezóna je v plnom prúde, sa na trati stretneme so športovcami mnohých klubov a odvetví. Aspoň niekoľko z nich:

Čerství majstri Slovenska vo florbale z ATU Košice na čele so svojim kapitánom Patrikom Pelegrínom, plavci ŠKP Košicebežci Obal Servis Košice, orientační bežci ATU Košice, futbalisti VSS, Lokomotívy a Galaktik Košice, hokejisti HC Košice, vodní pólisti ČH Hornets, členovia KORYO Taekwondo Košice, kickboxeri Guard Košice a mnohí ďalší.

Z mien, ktoré pozná široká športová verejnosť okrem už zmieneného Patrika Pelegrína i jeho oddielový spoluhráč Michal Dudovič, po Riu túžiaci cyklista Michal Lami, medailistka z veľkých turnajov, kickboxerka Veronika Cmárová, ďalší z naháňačov limitu, bežec Jozef Urban, hokejista Peter Bartoš, vodný pólista a náš olympionik Karol Bačo, či ďalší.

obrázok Veronika Cmarová

              Veronika Cmárová, úspešná kickboxerka a medailistka zo svetových a európskych šampionátoch nebude chýbať na trati VSE City Run

 

TRAŤ

V Košiciach sa po roku vôbec nemení. Niet sa čoho báť, zvládne ju naozaj každý. Po odštartovaní v priestoroch pred Dolnou bránou čaká bežcov 4 300 m v samotnom centre mesta a schladiť sa odbehneme aj do mestského parku. V cieli pre každého čaká sladká odmena, občerstvenie, kopec zábavy a tombola.

obrázok city run 5
 

S MARIÁNOM ČEKOVSKÝM NEZABLÚDITE

Pomôcť Dorke, ale i všetkým bežcom sa nezištne rozhodol aj Marián Čekovský. Uvidíte ho na čele pelotónu upaľovať na bicykli pred tými najrýchlejšími, aby snáď nezablúdili.

„Ako bežec sa akosi presadiť neviem a skončil by som kdesi na chvoste. Takto budem snáď trocha užitočný a pomôžem Dorke, ktorá si to určite za svoju pomoc rodinám v núdzi zaslúži. Na tomto behu som už v minulosti koncertoval. Bolo to tuším v roku 2012 a pamätám si, že tak v Košiciach, ako aj v Michalovciach či Bardejove bola skvelá atmosféra. Teraz síce nespievam, ale o to viac budem šliapať do pedálov“ povedal na margo svojej novej úlohy Marián Čekovský.

obrázok city run 6

                                        Marián Čekovský takto zapózoval spolu s ďalšími protagonistami fotografom pred VSE City Run 2012

ČO ZAŽIJETE UŽ 4. MÁJA V KOŠICIACH?

Pre všetkých, ktorí neradi sedia na gauči, vyjedajú chipsy z misky a ovládač nie je ich celodenným kamarátom, sme pripravili na Dolnej bráne a v celom meste nadupaný celodenný program plný nielen športu, ale aj hudobnej zábavy.

 

PROGRAM VSE CITRY RUN KOŠICE 2016

10:00 Začiatok nonstop benefičného behu na páse
10:05 Hrá DJ Martin, moderátorské vstupy a zábava na pódiu aj pod ním
10:30 VSE CITY RUN Atletika hrou – atletické súťaže pre žiakov ZŠ
12:00 MINI VSE CITY RUN
14:00 Otvorenie registrácie
15:30 Hudobné vystúpenie skupiny FREQUENCY
16:00 FORMA PARKOUR SHOW
16:30 Štart VSE CITY RUN - kategória Prechádzka
16:35 Prezentácia osobností, rozhovory, autogramiáda
16:50 Rozcvička pod pódiom s FORMA CLUB
17:00 Štart VSE CITY RUN – kategória Bežci
17:15 Dobeh prvých bežcov
17:45 Vítanie posledných účastníkov v cieli
17:45 Tombola pre všetkých účastníkov VSE CITY RUN
18:00 Ukončenie nonstop benefičného behu na páse a vyhlásenie výsledkov
18:05 Odovzdanie charitatívneho daru a záverečný koncert skupiny FREQUENCY

 

A ČO 25. MÁJA V PREŠOVE?

Program v tomto meste sa ešte finalizuje, ale základný formát ostáva bez zmeny. Teda 8 hodín behu na páse a podvečer samotný beh historickým centrom. Kapela Frequency zavíta i do tohto hudbe zasväteného mesta. O príprave VSE City Run Prešov budeme ešte detailnejšie informovať.