V centre Prešova sa môžu nabíjať elektromobily

 

Prešov má od stredy 21. januára 2015 v centre mesta verejne prístupnú nabíjaciu stanicu pre elektrické autá. Na parkovisku na rohu ulíc Slovenská a Metodova sa budú môcť nabíjať vozidlá s najrozšírenejším nabíjacím štandardom v Európe Mennekes Type 2. Elektrina potrebná na nabitie vozidla je zahrnutá v cene parkovného.

Ide o prvý reálny krok prešovskej samosprávy po podpise Memoranda o podpore elektromobility koncom roka 2014. Podľa memoranda sa bude Mesto Prešov v spolupráci so Skupinou VSE a Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA) venovať rozvoju elektromobility tak, aby bolo možné reflektovať technologický pokrok, analyzovať a navrhovať opatrenia, ktoré akcelerujú rozvoj elektromobility na území mesta.

O vybudovanie nabíjacej stanice sa postarali dve prešovské spoločnosti: O.S.V.O. comp, a.s. ako zhotoviteľ diela a vlastník parkoviska RUPA, s.r.o. Dodávateľom technologickej časti nabíjacej stanice je Skupina VSE a.s.

 

Zelená doprava v Prešove

Nabíjacia stanica je základným predpokladom pre rozvoj e–mobility na území mesta. Popri už tradičných trolejbusoch tak nič nebráni tomu, aby sa v uliciach Prešova začalo pohybovať viacero vozidiel na elektrický pohon aj v oblasti individuálnej dopravy. „Jej rozvoju určite pomôže aj naše elektroauto Peugeot iOn, ktorý Skupina VSE zapožičia mestu Prešov na testovacie jazdy na niektorý z nasledujúcich mesiacov,“ povedal pri otvorení nabíjacej stanice generány riaditeľ VSE Holding Thomas Hejcman.

Kľúče od zapožičaného vozidla si od neho symbolicky prevzala primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorá dopravu tohto typu v meste Prešov podporuje a zároveň deklaruje spoluprácu pri jej rozvoji. „Ide o dôležitú oblasť tak z pohľadu ekológie a šetrnosti k nášmu prostrediu, ako aj z pohľadu ekonomickej prevádzky a teda znižovania prevádzkových nákladov,“ uviedla primátorka. „Víziou našej spoločnosti je v spolupráci s mestom vybudovať a prevádzkovať na území Prešova sieť nabíjacích staníc,“ dodal výkonný riaditeľ O.S.V.O. comp, a.s. Peter Bindas.

 

Prečo elektromobilita?

Elektrický pohon vozidiel má budúcnosť. Elektrické autá neprodukujú v mieste prevádzky CO2, sú tiché a náklady na prejdenie 100 km sú 4 až 5–krát nižšie ako pri konvenčných pohonoch (pri dnešných cenách elektriny sú to zhruba 2.5 € na 100 km). Predovšetkým v oblasti mestskej mobility má elektrický pohon najväčší potenciál. Až 80 % jázd v Európe je totiž do 40 km, čo je ideálne aj vzhľadom na dojazd vozidiel.

 

Elektromobilita na Slovensku

V súčasnosti má Slovensko pomerne hustú sieť nabíjacích staníc viacerých prevádzkovateľov, ktorú si môžu elektromobilisti pohodlne prezerať na národnej mape nabíjacej infraštruktúry na stránke www.kdenabijat.sk. Mapa funguje vďaka SEVA, ktorej členom je aj Skupina VSE. Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných cca 80 elektromobilov a ich počet sa stále zvyšuje. Stanice sú využívané každodenne najmä vo väčších mestách ako Bratislava a Košice.

 

Napísali o nás:

obrázok nabíjacia stanica PO 1

obrázok nabíjacia stanica PO 1

obrázok nabíjacia stanica PO 1

obrázok nabíjacia stanica PO 1

obrázok nabíjacia stanica PO 1

obrázok nabíjacia stanica PO 1