Pripravované dotácie projektu Zelená domácnostiam

Štátne dotácie pre zelené domácnosti sú dôležitým krokom smerom k udržateľnosti a ochrane životného prostredia. Tieto dotácie majú za cieľ podporiť občanov v prechode k ekologickejšiemu spôsobu života. Znížte aj vy ekologický odtlačok vašej domácnosti. 

Aké zariadenia sú v projekte podporované?

malé zariadenia na výrobu elektriny s výkonom do 10,8 kW
•    fotovoltické panely
•    veterné turbíny

zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú potrebu energie v domácnosti
•    tepelné čerpadlá
•    slnečné kolektory
•    kotly na biomasu (zatiaľ nie sú dostupné podmienky registrácie)

Fotovoltika a čerpadlá od VSE

Naši odborníci zVSE TermoTeamu, ktorí sa špecializujú na Fotovoltické panely a Tepelné čerpadlá vám radi poradia.Predregistrujtesa a nechajte si poradiť s výberom toho najvhodnejšieho riešenia pre vás.
 

Dôležité dátumy (podľa zdrojov SIEA):

  • od 17.8.2023 – Registrácia zariadení pre výrobcov, resp. importérov týchto zariadení
  • do konca augusta 2023 – Zverejnenie podmienok čerpania dotácii
  • (odhad) september 2023 – Registrácia žiadostí pre domácnosti
(ďalšie dátumy budeme dopĺňať priebežne podľa nových informácii od SIEA)

Dôležité info:

  • Nové kolo projektu Zelená domácnostiam sa podľa SIEA očakáva v septembri 2023.
  • O poukážky budú môcť žiadať domácnosti na celom Slovensku, teda po novom už aj v Bratislavskom samosprávnom kraji.
  • Podobne ako v minulom kole sa očakáva enormný záujem zo strany domácnosti. Predregistrujte sa u nás pre Fotovoltické riešenia a Tepelné čerpadlá a my vás prevedieme celým procesom.
  • V roku 2015 bolo prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 53 000 inštalácii sumou viac ako 111 miliónov eur.
  • V novom projekte Zelená domácnostiam bude na poukážky pre domácnosti k dispozícii vyše 181 miliónov eur

6 rád pred pustením sa do projektu:

1. Uistite sa, že váš projekt bude spĺňať všetky podmienky:
Overte si, či spĺňate všetky požiadavky na získanie dotácie. To môže zahŕňať rôzne kritériá ako napríklad druh domácnosti, príjmový limit, typ technológie alebo opatrenia a podobne. 

2. Plánovaný rozpočet:
Stanovte si jasné finančné limity a plán pre váš projekt. Štátne dotácie môžu pokryť iba časť nákladov, a preto je dôležité mať realistický pohľad na celkové náklady a váš vlastný podiel financovania.

3. Energetická efektívnosť:
Pri výbere technológií a opatrení dbajte na ich energetickú efektívnosť a dlhodobú udržateľnosť. Zamerajte sa na investície, ktoré vám nielen pomôžu ušetriť peniaze na dlhú dobu, ale aj znižujú spotrebu energie a prispievajú k ochrane životného prostredia.

4. Výber spoľahlivých dodávateľov:
Ak sa rozhodnete pre inštaláciu technológií ako fotovoltické panely či tepelné čerpadlá, vyberte si spoľahlivého dodávateľa. Skúmajte recenzie a referencie, aby ste sa uistili, že budete mať kvalitnú inštaláciu a servis. Naši odborníci z VSE TermoTeamu vám radi poradia.

5. Dodržiavanie legislatívy:
Pri realizácii projektu nezabudnite dodržiavať všetku relevantnú legislatívu a stavebné normy. Niektoré technológie môžu vyžadovať špecifické povolenia alebo certifikácie. Napr. pri Fotovoltike treba podať žiadosť aj na distribútora elektriny daného územia, s čím vám vedia pomôcť aj naši odborníci z VSE TermoTeamu.

6. Dlhodobý plán úspor:
Pred získaním dotácie si premyslite, aké úspory vám nové technológie a opatrenia prinesú v budúcnosti. Urobte si prehľad o tom, koľko budete ušetrené finančne a energeticky počas niekoľkých rokov.